Gaziantep'in Suriye sınırındaki mayınlı saha içinde bulunan tarihi Karkamış Antik Kenti'nde mayınların temizlenmesi çalışmaları tamamlandı.

Name:	20110318112009_history.jpg 
Views:	2050 
Size:	30,2 KB (Kilobyte) 
ID:	19562

Tarihi MÖ 3 bin yıllarına dayanan Karmamış'ta toplam 663 bin 800 metrekarelik alanda mayınlar elle temizlendi. 1200 mayın çıkarıldı ve imha edildi. Dünya tarihinde ilk yazılı anlaşma olan Kadeş Anlaşması'nın yapıldığı yer olan Karkamış'ta, mayın temizleme sırasında bulunan sikke ve tarihi değeri henüz tespit edilemeyen bazı eserler de Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Bir taraftan Japonya diğer taraftan İtalya'nın kazı çalışmalarının kendi ülkelerindeki arkeologlara verilmesi için çaba gösterdiği Karkamış Antik Kenti'nde kazılara bu yıl başlanması planlanıyor.

Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu bölgenin askeri ve mayınlı bölge olduğunu ifade ederek, Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Valiliği'nin 2 yıl önce ortak protokol imzalandığını, bu işin İl Özel İdaresi tarafından yürütülmesine karar verildiğini anımsattı.

Yılmaz, ihaleyi kazanan Nokta Yatırım Limited Şirketi'nin mayın temizleme işini tamamlandığını bildirdi.

-''BULUNAN SİKKELER MÜZEYE VERİLDİ''-

Yılmaz, antik kenti turizme kazandırmayı amaçladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Büyük bir başarının altına imza attık. Elle temizleme dünyada bir ilk. Aynı zamanda kazasız belasız bitirmek de ayrı bir gurur. 1200 civarında mayın çıkarıldı ve imha edildi. Gerek mayın temizleme ve imha gerekse mayın temizleme sonrası kalite kontrol işi BM standartlarına göre yapıldı. Şu an alana giriş çıkışlara oradaki karakol bakıyor. Özel güvenliği bulundurmaya da devam ediyoruz.

Bu hafta geçici kabulünü yaptık. Orası Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devrolacak. Nisan ayında resmi işlemler tamamlanır. Bakanlığın bu yıl kazılara başlamasını bekliyoruz. Biz bunu öngörerek Özel İdare'nin 2011 bütçesine 100 bin lira kazı parası koyduk. Çok büyük bir bütçe değil ama en azından başlangıç için yerel desteğin var olduğunu göstermek istedik. Bu sezon kazı çalışmasını başlatabilecek bir bütçeleme var.''

Mayın temizlemesi sırasında sıkı bir denetim kontrol mekanizması kurduklarını, arkeologların çalışmaları sürekli izlediğini belirten Yılmaz, ''Bulunan sikkeler ve tarihi değeri henüz belirlenemeyen bazı eserleri, Müze Müdürlüğü'ne teslim ettik'' dedi.

-''BÖLGE 10 MİLYONDAN FAZLA TURİST ÇEKEBİLİR''-

Karkamış'ın tarihinin MÖ 3 bin yıllara dayandığına, dünyada ilk yazılı anlaşmanın yapıldığı ve ilk savaş aracının kullanıldığı muhteşem bir yer olduğuna işaret eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir tarafı Fırat Nehri, karşı tarafı Şanlıurfa ve güneyi Suriye çok otantik, çok bakir bir alan. Gaziantep için Türkiye için büyük bir fırsat. Umarım onu elbirliği ile turizme kazandırırız. Karkamış aslında Zeugma'dan eski tarihe sahip. Kentin dört bir tarafı milattan önceki dönemlerde yaşamış değişik kültürlerden değişik kentlerden kalan zengin bir miras. Gaziantep olarak İl Özel İdaresi olarak kültür ve tarih turizminin öneminin farkındayız. Bütçe ve insan kaynağı anlamında var gücümüzle bu potansiyeli ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Gaziantep turizmi 800 binlere geldi, bu bireysel çabalarımız sonuç verirse 1 milyon turisti de geçeriz.''

Gaziantep, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Mardin ve Şanlıurfa'nın bir havza olarak turizm pastasından daha çok pay alabileceğini vurgulayan Cafer Yılmaz, bu bölgenin 10 milyondan fazla turist çekebileceğini kaydetti.

-''KAZI İÇİN ÇOK TALEP VAR''-

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu da, Karkamış'ta büyük bir medeniyet ve tarihi kalıntı olduğunu, bu kültür mirasını gün yüzüne çıkarıp turizme ve ekonomiye kazandırmak istediklerini söyledi.

Kazı için gelen talepleri Kültür ve Turizm Bakanlığının takip ettiğini belirten Efiloğlu, ''Çok talep var. Ağırlıklı olarak Japon ve İtalyan üniversitelerinden talep var. Bakanlığımız, Gaziantep Üniversitesi'nin de mutlaka işin içinde olmasını istiyor. Şu anda çalışmalar devam ediyor'' dedi.