Karadeniz Bölgesinin Dağları Ovaları Akarsuları Gölleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Karadeniz Bölgesinin Dağları Ovaları Akarsuları Gölleri

 1. Yer şekilleri

  Dağlar : Batı Karadeniz'de birbirine paralel 3 sıra halinde uzanan dağlar, Orta Karadeniz'de kıyıdan uzaklaşıp, tek sıra halinde uzanır. Ortalama yükselti azalmıştır. Doğu Karadeniz'de ise dağlar iki sıra halinde uzanır. Bölgenin en yüksek dağları bu bölümdedir. Dağ sıraları arasında batı-doğu yönlü uzanan çöküntü ovaları ile Çoruh-Kelkit, Gökırmak ve Devres vadiler yer alır.  Ovalar : Bölgenin en geniş kıyı ovaları Çarşamba ve Bafra delta ovalarıdır. İç kesimlerde Suluova, Taşova, Turhal, Merzifon, Tosya, Boyabat gibi çöküntü ovaları yer alır. Bu çöküntü ovaları Türkiye'nin en aktif deprem bölgeleridir.


  Akarsular ve Göller


  Akarsular : Yenice, Bartın, Kızılırmak, Yeşilırmak ve Çoruh bölgenin önemli akarsularıdır. Yatak eğimleri fazla, rejimleri düzensiz akarsulardır. Kar erimelerine bağlı olarak ilkbahar aylarında akım yüksektir.


  Göller : Bölgede buzul gölleri ve heyelan set gölleri fazladır. Özellikle Doğu Karadeniz Dağları'nda buzul etkisiyle oluşmuş buzul gölleri yaygındır. Sera (Uzungöl), Tortum, Borabay, Abant ve Yedigöller başlıca heyelan set gölleridir. Ayrıca bölgede çok sayıda baraj gölü bulunmaktadır.

 2. 2015-03-04 #2
  çok teşekkür ederim SAĞLUN

 3. 2015-12-06 #3
  sadece platolar yokk Oda olsa mukemmel

 4. 2015-12-17 #4
  bence platolar da olmalı

 5. 2016-01-02 #5
  Teşekurler siz olmasanız 0 alırdım

  Okunma: 19991 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -