Kötü niyetli yazılımların (trojan, keylogger gibi) varlığını saklayarak, sistem açılışında bunları başlatıp arkaplanda çalışmasına izin veren yeni tehlike Rootkit için önlem almadıysanız bu yazımızı ve önereceğimiz uygulamaları dikkate almanızı tavsiye ederiz.


Spy, Spam, Virüs derken yeni bir tehlike bilgisayar kullanıcılarını tehdit ediyor. Rootkit şuan için en güncel ve bulunması en zor kötü niyetli kodlardan. Anti-Virüs programlarının ya hiç destek vermemesi ya da kısıtlı arama özellikleri sebebiyle ayrı bir Rootkit tarayıcı ve temizleyici uygulaması kullanmak gerekiyor.

Kalıcı tipte bir rootkit sisteminizde varsa, hergün olağan işlerinizi yürütürken mutfakta dönen işlerden habersizce belki bir virüs ya da trojan tehdidiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Eğer bu bir Kernel-mode rootkit tipiyse, Windows Görev Yöneticisi'nden (Task Manager) dahi gözükmeyecek ve kendini başarıyla gizleyecektir. Sonuç olarak, bir rootkit işletim sisteminin çekirdeğiyle (kernel) kullanıcı arayüzü arasına girerek sisteminizi keyfine göre yönetebilir, arkaplanda dilediği atı koşturabilir.


GRISOFT, ev kullanıcıları için verdiği ücretsiz temizleme programları arasına Anti-Rootkit uygulamasını da katmış. Denemek isterseniz bağlantısından indirebilirsiniz.

AVG Anti-Rootkit Free (Windows 2000/XP, 413Kb)

Bunun yanında Microsoft'un sitesinden bilgisini alabileceğiniz RootkitRevealer Trendmicro'nun Rootkit Buster (356Kb) güvenle kullanılabilecek uygulamalardan. (231 Kb)