Doğum Sonrası Sırt Ağrıları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Doğum Sonrası Sırt Ağrıları

 1. ikinci normal doğumumu epiduralli olarak 4ay önce gerçekleştirdim,son 3 aydır geceleri uyutmayan sırt ağrısı çekiyorum,gündüzleri ayakta ağrıyı hissetmiyorum,bebeğimi kucağıma almak bile beni çok zorluyor tek elle destek almadan doğrulamıyorum,aile hekimi akciğerlerimin temiz olduğunu kas spazmı olabileceğini söyledi krem ve sıcak uygulama önerdi ancak 1 aydır değişen sonuç olmadı,epiduralin yada doğumun yan etkisi olabilirmi,kas yada kemik problemimi merak ediyorum,emziriyorum tomo yada mr a ihtiyaç duyulabilirmi,acil yardıma ihtiyacım var,ilgilenirseniz sevinirim...

 2. 2011-03-02 #2
  Ağrıyı çeken sizsiniz doktora başvurmuşsunuz ve sanırım çare olmamış bu yüzden şuna buna gerek varmı demeyin çare olmadıysa doktorunuza söyleyin gerekli işlemleri yapsın.

  Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrıları

  Doğum sonrası anneler özellikle, iç karın , iç rahim , bel, sırt, kol, omuz, boyun ve bacak güçlenmesine ihtiyaç duyuyor. Vücudun güçsüz bölgelerine binen aşırı yük bu bölgelerde ağrılara sebep oluyor. Anneler doğum sonrası
  çocuklarını kucaklarında yanlış bir şekilde taşıdıkları için boyun, omuz, sırt ve bel ağrısı çekiyorlar.

  Gebelik sırasında fazla hareket yapılmaması sonucu zayıflayan kaslar doğum sonu bel ağrısının bir nedenidir. Jimnastik yapmakla bu ağrılar ortadan kalkabilir. Ayrıca fazla kilolar da ağrı nedenidir. Gebelikte ve doğum sonrasında aşırı kilo almamaya ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bel ağrısını önlemek için ağrı yük taşımamaya, yerden bir şey alırken beli dik tutup dizleri kırarak çömelmeye özen gösterilmelidir. Bebeği kucağa alırken veya altını değiştirirken belden eğilmemek bunun için bebeğin altını ya da çamaşırını değiştirmek için uygun yükseklikte masa kullanmak ya da babadan yardım istemek gereklidir.

  Araştırmacılar tarafından, annenin bel ağrısından sakınması için hazırlanan 10 temel kural şunlardır.

  1- Doğum sonrası annenin günde 10 dakika egzersiz ve yer hareketleri yaparak vücudun gerilmesini sağlaması gerekiyor.

  2- Anne doğumdan sonra 6 hafta içinde eski normal kilosunu dönmeli.

  3- Anne, bebeği, kollarını uzatarak değil, göğse yakın bir mesafeden kucağa almalı. Anne, aynı zamanda vücudunu bükmemeye dikkat etmeli.

  4- Anne çocuğu kucağına almak için dizlerini kırarak eğilmeli. Çocuğun kucağa alınmasından önce karın adalelerinin gerilmesi ve çocuğu kaldırmak için bacak adalelerinden kuvvet alınması gerekiyor.

  5- Çocuğun, önünde tepsisi bulunan özel sandalyeden alınması veya sandalyeye konulması sırasında, sandalyenin tepsisinin çıkarılması gerekiyor. Bu durumda anne zorlanmadan çocuğu sandalyeden alıp koyabilecek.

  6- Bebeğin karyolasından alınıp kornulması sırasında, karyolanın yan korumasının çıkarılması gerekiyor. Annenin uzanarak bebeği karyolanın üzerinden kucağına almaması gerekiyor.

  7- Anne yürüyüşe çıktığı sırada bebeği sırtında değil, önüne asacağı bir askı çanta içinde taşımalı.

  8- Anne çocuğu kalçasının üzerine yük gelecek şekilde taşımamalı, bu şekilde taşınan çocuğun yükü bel adalelerine fazla yük binmesine yol açıyor.

  9- Bebeğin emzirilmesi sırasında annenin bebeğin üzerine eğilmemesi salık veriliyor. Emzirme sırasında bebeğin yüksek bir sandalye üzerinden annenin göğsüne yaslandırılması gerekiyor. Bu durumda annenin, sırt ağrısını giderebileceği belirtiliyor.

  10- 4 kapılı otomobillerin bebeğin arabaya konulması sırasında anneye daha fazla kolaylık sağladığı, bebeği arabadaki koltuğa, aracın dışından uzanarak bırakılmaması gerekiyor. Uzmanlar, genç ve kilolu annelerin sırt ve bel ağrısından daha fazla şikayetçi olduğunu belirtiyor. Bazı özel durumlarda doktorun egzersiz için izin vermesi gerektiğine dikkat çekilirken, sezaryenle doğum yapan kadınların, egzersiz için 6 hafta beklemesi gerekiyor.


  Okunma: 2319 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -