Fransız İhtilali Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Fransız İhtilali Nedir?

 1. Fransız İhtilali Nedir lütfen acil lazımm
 2. 2011-03-02 #2
  Fransız Devrimi veya Fransız İhtilâli (1789-1799), Fransa'daki mutlak monarşinin devrilip, yerine cumhuriyetin kurulması ve Roma Katolik Kilisesi'nin ciddi reformlara gitmeye zorlanmasıdır. Avrupa ve Batı dünyası tarihinde bir dönüm noktasıdır. Milliyetçilik akımını başlatan en büyük etkendir.

  fransız ihtilali nedir

  Fransız İhtilalini Hazırlayan Sebepler

  Fransız halkı önceki döneme göre büyük bir evrim geçirmektedir. Halk bilinçlenmekte sarayın, kralın, seçkinlerin denetiminden çıkmaya başlamıştır. Şehirlerde yaşayan pek çok burjuva büyük bir atılım içinde bulunmaktadır. Kitaplar yaygınlaşmakta aileler çocuklarını üniversitelere göndererek sağlam bir gelecek kurma yolunu tutarak kültürel seviyeyi yükseltmekteydi. Bağımsız yayıncıların çıkarttıkları gazete, bildiri ve broşürler, kitlesel bilinçlenmeye yol açmaktadır. Bu koşullar da toplumsal değişim taleplerinin olgunlaşmasına yol açmış.

  Toprak sahipleri ve soylular, ayrıcalıklarını korumaya çalışmakta; bu sebepte burjuvaların soylu tabakasına geçmesini engelleyecek barikatları yükselmekteydi. Soylular statülerini koruma hevesindeyken, burjuvada ekonomik olarak güçlenmelerine rağmen toplumsal halklarda söz sahibi olamamaktan şikâyetçiydi. Kırsal nüfus ise üzerindeki vergi yükünün hafiflemesini istemektedir.

  Devrimci düşünce, ülkede köklü yapısal değişikliklere gitmek gerektiğine inanan katmanlar arasında yayılmaya başlamıştır. Merkezi otorite ülkenin içinde bulunduğu evrimsel süreci kavrayamamış ve eski yöntemlerle sorunları halletme yoluna yönelmek istemiştir. Oysa özellikle burjuva İngiliz devrimini etkisiyle geçici çözümle yetinmek değil kitlesel olarak İngiliz modelindeki gibi ‘parlamenter monarşi rejimi' altında yönetime katılmayı arzulamaktaydı.


 3. 2011-11-24 #3
  Çok teşekkür ederim sosyal bilgiler ödevime çok yardımcı oldunuz

 4. 2011-12-02 #4
  çok teşekkür ederim

 5. 2012-03-29 #5
  Bunu yazan Tosun Okuyana Kosun :)

 6. 2012-03-29 #6
  Fransız Devrimi veya Fransız İhtilâli (1789-1799), Fransa'daki mutlak monarşinin devrilip, yerine cumhuriyetin kurulması ve Roma Katolik Kilisesi'nin ciddi reformlara gitmeye zorlanmasıdır. Avrupa ve Batı dünyası tarihinde bir dönüm noktasıdır. Fakat tüm dünya tarihi için de bir dönüm noktasıdır çünkü uzun zamandır gelişen burjuvazi bu devrimle iktidarı mutlak bir biçimde ele geçirmiştir. Daha önceki Hollanda ve İngiltere burjuva devrimleri burjuvaziye birtakım kazanımlar sağlasa da bu sınıfın toplumda koşulsuz bir egemenlik kurmasına olanak vermemişti. Milliyetçilik akımını başlatan en büyük etkendir.


 7. 2012-10-30 #7
  Fransız İhtilalinin Sonuçları Eksik !!!!

 8. 2012-11-17 #8
  Alıntı:
  Sinan01 Nickli Üyeden Alıntı
  Fransız İhtilalinin Sonuçları Eksik !!!!
  Yıkılmaz diye düşünülen krallıkların yıkılabileceği anlaşıldı.Egemenliğin halka ait olduğu kabul edildi.

 9. 2013-06-03 #9
  kralın ve halkın yönetimidir
  ayrıca Fransız ihtilalinin cevabıbunda saklıdır

 10. 2015-05-26 #10
  gerçekten çok yardımcı oldu ÖDEVİME

  🎈🎈🎈

  Okunma: 10449 - Yorum: 9 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -