Kırmızı Aşkı Temsil Eden Bir Renktir - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kırmızı Aşkı Temsil Eden Bir Renktir

 1. doğada çok bulunur herkes çok sever
 2. 2011-03-01 #2
  Kırmızı, al veya kızıl parlak gökkuşağının en dışındaki renktir. Güneş içteki gökkuşağındaki kırmızı renk ve gözümüzün açısı 42 derecedir. elektromanyetik tayf'ın görülebilen renklerinden biridir. Kırmızı ışığın dalgaboyu 630-760 nanometre civarındadır. Kırmızı en düşük frekanslıkızılötesi, infrared (ya da infraruj) denir.  İsim: kirmizi-gul-31.jpg
Görüntüleme: 1995
Büyüklük: 130,7 KB (Kilobyte)  İnsan kanı oksijenin varlığında hemoglobin yüzünden kırmızıdır. Kırmızı renk deniz suyu tarafından emildiği için kırmızı balıklar deniz altında siyah gözükürler.


  Kırmızı renginin hex değeri "#FF0000", RGB değeri "255, 0, 0", ve CMYK değeri "0, 100, 100, 0" dır.


  İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır.Yanlış bir inanış vardır, boğa ların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.
  Kelimenin kökeni

  Eski Türkçede kız-mak (çok fazla ısınarak kızıl renge bürünmek) eyleminden "kızıl" kullanılırken Arapça al, kızıl anlamındaki "kırmıs" dilimize girince kırmızı ortaya çıkmıştır. Kırmızının "kırmız" adlı bir böcekten elde edilen ve Osmanlı döneminde romatizma tedavisinde kullanılan, koyu kırmızı renkte bir ilacın adından geldiğini söyleyenler de vardır.

  Okunma: 2290 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -