Bor Nerede Çıkarılır? - Bor Nerelerde Kullanılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bor Nerede Çıkarılır? - Bor Nerelerde Kullanılır?

 1. Bu yüzyılın en önemli madenleri arasında yer alan Bor rezervinin yarısından fazlası Türkiye'de bulunuyor. Bor, nükleer sanayiden uzay araçlarına, gübre sanayiinden ilaç sanayine, kimya sanayinden otomobil sanayine kadar 400'ü aşkın alanda kullanılıyor.


  Dünyanın en stratejik madeni olarak kabul edilen Bor, nükleer sanayiden uzay araçlarına, gübre sanayiinden ilaç sanayine, kimya sanayinden otomobil sanayine kadar 400'ü aşkın alanda kullanılıyor.

  Türkiye, dünyada Bor rezervlerinin %65'ine sahip bulunurken, dünya üretiminin %32'sini gerçekleştiriyor. Türkiye dışındaki ülkelerde Bor rezervlerinin ömrü son 50 yıllık iken ülkemiz tüm dünyanın 450 -500 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek Bor rezervlerine sahip konumdadır.

  Bor Nerede Çıkarılır Nerelerde Kullanılır  Türkiye'de devlete ait olan Eti holding A.Ş. aracılığı ile Bor madenleri, Burhaniye'den Savaştepe'ye, Susurluk'tan Dursunbey'e, Bigadiç'ten Sultançay'ına, Bursa Kestelek'ten Sındırga'ya, Kütahya Emet'den Eskişehir Kırka'ya kadar 1 milyon 700 bin hektarlık bir Bor maden rezervleri alanı kamulaştırılmış durumdadır. Bu alanlardaki rezervleri yaklaşık 2.5 milyar tonluk kapasiteyle dünyanın en zengin ülkesi Türkiye'dir. Bu Bor'un ülkemiz için ekonomik değer olarak 1 trilyon dolardan daha fazla zenginliğe sahiptir. Türkiye Bor madenlerinin ihracatının %50'sini ham madde halinde, %50'sini işlenmiş olarak satmaktadır.
 2. 2018-03-12 #2
  Gayet iyi açıklanmış ama ikinci paragraf üstteki paragrafla aynı yazılmıştır. Ayrıca biraz daha uzun ve açıklayıcı olabilirmiş. Teşekkürler :)

  Okunma: 18040 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -