Osman Hamdi Bey ve Müzecilik - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Osman Hamdi Bey ve Müzecilik

 1. Name:	Osman_Hamdi_Greek_Ottoman.JPG 
Views:	14228 
Size:	33,8 KB (Kilobyte) 
ID:	18375


  Osman Hamdi, (doğum 30 Aralık 1842, İstanbul - ölüm 24 Şubat 1910 İstanbul) Türk arkeolog, müzeci ve ressam.

  Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa'nın oğlu, müzeci Halil Ethem Bey ve nümizmat İsmail Galip Bey'in ağabeyidir.

  İlk Türk arkeoloğu kabul edilir. En önemli arkeolojik kazısı önemli arkeolojik kazısı 1887-1888'de gerçekleştirildiği Sayda Kral Mezarlığı (Lübnan) kazılardır. Bu kazılar sırasında dünyaca ünlü İskender Lahidi'ni bulmuştur.

  Çağdaş Türk müzeciliğinin kurucusudur. İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni kurmuş, 29 yıl müdürlüğünü yapmış ve müzeyi dünyanın sayılı müzeleri arasına sokmuştur.

  Günümüzde varlığını Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak sürdüren Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'nin kurucusudur. İlk Türk ressamlarından birisidir ve Türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressam olarak tarihe geçmiştir.

 2. 2011-02-21 #2
  Müze sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılardır.

  Müzeler, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek, tarihin eski dönemlerinde yaşamış toplumları bilim ve sanat açısından inceleyerek, hem günümüzü hem de geleceği aydınlatmak, bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlamak amacıyla oluşturulmuş kurumlardır.

  Müzelerde bulunan nesnelere ait bilgiler müze içinde ve dışında yazılı ve sözlü olarak açıklanır. Müzeyi gezen ziyaretçilerin müzedeki eserler hakkında detaylı bilgi edinmeleri sağlanır.Onlara müzelerle ilgili bilgiler verilir.

  Müzeler ülkelerin kültürel değerlerinin oluşmasına önemli katkılarda bulunurlar. Bilim, sanat, folklor ve antika eşyalar gibi çeşitli konulardaki eserleri bir arada sunabileceği gibi doğa, etnografya ve havacılık gibi sadece tek bir konuyu içeren eserleri de sergileyebilirler.
  Topkapı Sarayı 3 Nisan 1924 tarihinde müzeye çevrilmiştir.

  Müze Türleri

  * Coğrafya Müzeleri
  * Doğa ve Çevre Müzeleri
  * Etnografya Müzeleri
  * Güzel Sanatlar Müzeleri
  * Tarih Müzeleri
  * Sanayi Müzeleri
  * Askeri Müzeler
  * Bilim Müzeleri
  * Denizcilik Müzeleri

  Alıntı....

 3. 2012-05-15 #3
  güzel hazırlanmış aferin size benden 100 almadınz 10 aldınız tm

  Okunma: 9890 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -