Pargalı İbrahim Paşa'nın İdam Edilmesinin Sebebi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Pargalı İbrahim Paşa'nın İdam Edilmesinin Sebebi

 1. Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı'nın Tarihçi Necdet Sakaoğlu'yla yaptığı sohbetin son kısmında Sakaoğlu olay yaratacak açıklamalarda bulundu. Osmanlı tarihinin üzerine en çok konuşulan ölümlerinden olan Pargalı İbrahim Paşa'nın ölümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.


  KANUNİ'NİN İBRAHİM PAŞA'YI ÖLDÜRTME NEDENİ TÜRKLÜĞE HAKARET ETMESİDİR

  Hocam siz "Bu Mülkün Sultanları" kitabınızın önsözüne şöyle başlıyorsunuz; "1 Kasım 1922'de Saltanat'a, 3 Mart 1924'te Hilafet'e son veren Türkler'in, bu iki kurumu temsil eden Osmanoğulları'nın tarih sahnesine çıkışının 700. yıldönümünü anmaları bir çelişki olarak düşünülmemelidir. Çünkü Osmanlılar'ın küçük bir beylikle başlayıp büyük bir imparatorluğa kadar yükselen egemenlikleri boyunca dayandıkları ana toplum Anadolu Türkleri'ydi. Sınırları pek çok ulusu ve ülkeyi kapsasa da devlet yapısı temelde Türk töresine bağlıydı; resmi yazışma dili de Türkçe'ydi. Türkler ya da Türklük, Osmanlılığın öylesine güvencesiydi ki Rumeli'nden Avrupa içlerine doğru fetihler genişledikçe, yeni topraklara Orta ve Batı Anadolu'dan yörükler, Türkmenler göç ettirilip kök oluşturuluyordu. Osmanlı Devleti, bir cihan imparatorluğu olmakla birlikte dünya onu ‘Türk' olarak tanıyor; hükümdarlarına da ‘Büyük Türk', ‘Büyük Efendi' diyordu…" Osmanlı İmparatorluğu içinde Türklük vurgusu bu kadar büyük müydü?

  Kanuni'nin 13 yıl sadrazamlık yapan İbrahim Paşa'yı öldürtme nedeni Türklüğe hakaret etmiş olmasıdır. Tarihçi Gelibolulu Mustafa Âli (1541-1600) yazıyor.

  Pargalı İbrahim Paşa


  BRE TÜRK DEYİNCE BOĞDURMUŞ!

  Ben Sadrazam İbrahim Paşa'nın öldürülmesinde daha çok, padişah üzerindeki nüfuzu bakımından kendisine rakip olarak gördüğü için Hürrem Sultan'ın etkisi olduğunu biliyordum…

  Gelibolulu Âli'nin tarihi vardır. Künhül Ahbar diye… Bu kitapta da geçer. Kanuni ve İbrahim Paşa çocukluk arkadaşı, sık sık satranç oynuyorlar, muhabbet ediyorlar, şakalaşıyorlar, aralarında her türlü latifeler oluyor. Bazen böyle satranç falan oynarken İbrahim Paşa Kanuni'ye yaptığı bir gaftan veya yanlış bir hamleden dolayı "Bre Türk!" dermiş… Biraz küçümser gibi, "Beceremedin, yapamadın, aklın ermedi" anlamında… Bir iki sefer uyarmış Kanuni; "İbrahim benim atalarım Türkistan'dan gelme. Ben Türküm, bir daha bunu bana deme" diye… İbrahim Paşa aynı zamanda Kanuni'nin eniştesi. Bir Ramazan gecesi yine İbrahim Paşa saraya gelmiş. Beraber iftar etmişler.

  Ama Müslüman değil sonradan oluyor. Aslında Pargalı bir Rum değil mi?

  Evet. Sonradan Müslüman olmuş. Gelibolulu Mustafa Âli diyor ki, "O gece de beraber iftar etmişler. Yine İbrahim Paşa, "Bre Türk!" deyince, çok içerlemiş Kanuni, ama bir şey dememiş, bir daha üstelememiş, "Bunu bana deme" diye… İbrahim Paşa kendisine ayrılan odaya girmiş yatmış. Arkasından da cellâtlar girmiş. Ertesi sabah boğulmuş cesedi Sarayburnu'nda bulunmuş." Yani Türklüğüne laf söylediği için çok sevdiği çocukluk arkadaşını, eniştesini, çok güvendiği insanı idama göndermiş Kanuni.

  Böyle başka bir örnek daha var mı?

  Tabii… Abdülhamit Beylerbeyi Sarayı'nda sürgünken, pencereden bahçeyi seyrediyor. Bahçede çalışan bahçıvanların çoğu da Arnavut. Onlardan biri diğerine ,"Ulan Türk yaptığın işe bak!" deyip hakaret edince Abdülhamit bahçıvanı azarlıyor. "Ben de Türküm, dikkat et konuşmalarına" diyor. Dolayısıyla 16. yüzyıldaki bir padişah da 20. yüzyıldaki bir padişah da Türklüklerini biliyorlar. Bunu dememize bile lüzum yok, Osmanlı'nın resmi lisanı Türkçe zaten.

  Ama o zamanlar asıl kimlik Müslümanlık, Türklük değil!

  Müslümanlık dini inanç, Türklük kan… Osmanlıların devlet düzeni Memalik-i Şahane-i Osmaniye… Memalik, memleketler, topraklar demek… Devlet adı Devlet-i Aliyye… Yani büyük, yüce devlet… Millet olarak adları da Millet-i İslamiye. Millet-i İslamiye denince de Türkler, Araplar, Arnavutlar, Müslüman olmuş kim varsa, çoğunluk onlardan çünkü. Azınlıklar da Rumlar, Ermeniler, Yahudiler falan… Bir de dediğim gibi Memalik-i Şahane-i Osmaniye deniyor, bu da Osmanlı memleketleri oluyor. Bütün Balkanlar, Mısır, Ortadoğu, Arabistan, Anadolu hepsi içine giriyor. Ayrıca Devlet-i Aliyye deniyor, bu da büyük, yüce devlet anlamına geliyor. Devlet, topluluk, ülke bu şekilde tarif edilmiş oluyor. Ama hepsi Türkçe konuşuyor.

  Oysa bugün sanki Türklük vurgusu Atatürk'le birlikte başladı gibi kabul görüyor…

  Ulusal kimlik meselesi 18. yüzyıl sonunda Fransız İhtilali ile başlamış bir şey. Yani kendi ulusal kimliğini başka ulusal kimliklere karşı savunma, üstün görme duygusunun ortaya çıkışı… Ve bunun bir sisteme bir siyasal ideolojik yaklaşıma dönüşmesi… Ondan önce kimse böyle bir şey demiyor, böyle bir şey peşinde olan da yok. Daha çok din ve dil tanımlayıcı olan. Bizim Anadolu'nun da, sarayın dili de her zaman Türkçe, din de Müslüman. Bitti! Müslümanlık ve Türklük bütün çağlar boyunca koşut olarak ilerlemiş.


 2. 2011-03-04 #2
  Hiç inandırıcı değil.

 3. 2011-03-24 #3
  bencede hiç inandırıcı degil

 4. 2011-03-25 #4
  Pargalı İbrahimin idam edilmesinin sebebinden biridir Türklüğe hakaret.Diğer nedenleri de var.Bunlardan biri kendisine hediye gelen Kur-anı Kerimleri istememesidir.Bir diğeri de kendi görevini aşan işler yapmasıdır.Hem devlet işlerine karışmış hemde savaşlarda başına buyruk hareket ederek Osmanlıya ağır kayıplar yaşatmıştır.Bunların hepsi birleşince de idamına bir davetiye olmuştur.

 5. 2011-04-20 #5
  Pargalı ibrahim kuranı kerimi istemedi diye değil o hürrem onun idam edilmesini istediğin için bir de arkasından konuştuğunu duyduğu için onu astırıyor

 6. 2011-04-24 #6
  sadece gerçekler inandırıcıdır

 7. 2011-05-26 #7
  evet arkadaşlar şuanda gördügünüz ibrahime yakışmasada gercekler böyle daha sonra kendi kendini padişah sanıp hükümler vermesi padişahın gözünden düşmesine neden oluyor padişahın kararlarını kücümseyerek begenmez tavır icine giriyormuş ıkudugum kadarıyla rus cariyeninde etkisiyle bogduruluyor bildigim kadarıyla.

 8. 2011-12-17 #8
  çok doğru ibrahim paşa kendini padişaha denk gördüğü için cezalandırılldı diyor tarihçiler.

 9. 2011-12-28 #9
  Zerre kadar inanadırıcı değil koskoca Paşa.. O döneme kadar kimse onun seviyesine gelmemiş bu kişi kalkıp türklüğüme hakaret edecek ve bundan asılacak bunlarda yazı yazmışlar...

 10. 2012-01-12 #10
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Pargalı İbrahimin idam edilmesinin sebebinden biridir Türklüğe hakaret.Diğer nedenleri de var.Bunlardan biri kendisine hediye gelen Kur-anı Kerimleri istememesidir.Bir diğeri de kendi görevini aşan işler yapmasıdır.Hem devlet işlerine karışmış hemde savaşlarda başına buyruk hareket ederek Osmanlıya ağır kayıplar yaşatmıştır.Bunların hepsi birleşince de idamına bir davetiye olmuştur.
  Padişahın kendisi ne kadar Türk ki İbrahim Paşa denilen zat Türklüğe hakaretten suçlansın. Osmanlıların ikinci padişahı Orhan bey bir rum bayanla evlenmiştir. Üçüncü padişah I.Murat bunların oğludur. Bu padişahta sırp bir bayanla evlenmiş ve bunlardan dördüncü Osmanlı Padişahı I. Bayezit doğmuştur. Sonraki padişahları yazmıyorum. İnanmayan araştırır.

 11. 2012-01-18 #11
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Padişahın kendisi ne kadar Türk ki İbrahim Paşa denilen zat Türklüğe hakaretten suçlansın. Osmanlıların ikinci padişahı Orhan bey bir rum bayanla evlenmiştir. Üçüncü padişah I.Murat bunların oğludur. Bu padişahta sırp bir bayanla evlenmiş ve bunlardan dördüncü Osmanlı Padişahı I. Bayezit doğmuştur. Sonraki padişahları yazmıyorum. İnanmayan araştırır.
  Sen şimdi bir ingilizle evlensen, doğan çocuk İngiliz mi olur bre Misafir :)

 12. 2012-01-19 #12
  cok ınandırıcı gelmedı ben hurem dıye bılıyorum okudugum bı kac kıtaptan

 13. 2012-03-07 #13
  Tarih ancak bu kadar komik duruma düşürülebilir pargalı bre Türk dediyse padişahın buna kızması normal de kendine hakaret edildiğini düşünüyor bu sözle Osmanlının dili Türkçe ha? tam komedi...

 14. 2012-03-08 #14
  Türklüğe hakaret ölüm sebebiyse osmanlı hanedanı kendini milletten üstün gördüğü için kendini lağvetmeliydi ki devletin ismi osmanlı devleti osmanlı türk devleti veya türk osmanlı devleti değilki hunlar ,göktürkler,uygurlar hanedan isimleri değildi selcuklularla birlikte soyismini milletten üstün görme huyu başladı bu nedenle kendine saygı duyanlar milletin üstünlüğünün esas alındığı devlete sahip cıksınlar

 15. 2012-03-15 #15
  bance osmanlı döneminde resim yapmak bile sakıncalıyken,pargalının kendi heykelini yaptırması sonunun başlangıcı oldu.ayrıca her ne olursa olsun padişah hanımıyla polemiğe girmemesi gerekiyordu.eee oda HÜRREM,sonuçta.

 16. 2012-03-21 #16
  En ufak bir inandırıcılığı olmayan bir rivayet. Osmanlıda ırk kavramı değil, ümmet kavramı vardı zira

 17. 2012-07-12 #17
  selam . Ben hic sanmiyorum boyle olduguna, ayrica muhtesem suleyman iltafen ona muhtesem ibrahim derlermis. Hem ne ondan once, ne de sonra oyle sadrazam olmamis derler. Bence pek sucu olmamis. Ne yaptiysa o hurrem yapmis, en kotusude becermis.
  Onu coooook severim, filmde cabuk olmiycek, qaliba 4. Sezonun ortalarinda olucek

 18. 2012-09-05 #18
  Tamamen uydurma ve asılsızdır... Bu adam tüklüğe hakaret ediyor ama bir yandan da türk imparatoruğu'nu büyük bir devlet yapmak için her şeyini ortaya koyuyor... bu nasıl bir yaman çelişki! kaldı ki mısır isyanından sonra yaptığı konuşma ve alevi isyanından sonra ki konuşmaları bu teoriyi çürütmektedir... Pargalı damat ibrahim paşanın asıl öldürülme sebebi, komplodur... Defterdar iskender çelebinin uydurma bir sebepten öldürülmesi, eşini aldatması ve en büyük sebep ise; öyle bir niyeti olmamasına rağmen hürrüm sultanın kırkırtmalarıyla taht sevasının olmasını düşünmesidir. Kanunu oğlu şehzade Mustafa'yıda sebep ve korkudan öldürtmüştür. Pargalı Makbul Damat İbrahim Paşa Osmanlı'ya gelmiş geçmiş en büyük ve en iyi vezirdir...

 19. 2012-10-13 #19
  Pargalı'nın akıbetinin nedenleri kesinlikle bilinmiyor. Çeşitli tarihçilerin (her devirden) birbirleriyle çelişen yorumları mevcut. Bu yüzden, her kim ki şu an ortaya çıkıp "falanca nedenden ötürü öldürülmüştür" diyorsa, resmen YALAN söylüyor, uyduruyor, sallıyor! Tarihimizi ideolojik bakış açımıza göre yorumlamaya pek meraklı bir millet olduğumuzdan, bu tür milliyetçi farazalar gülünç kalıyor. Kesinlikle inandırıcı olmaktan uzak. Ayrıca, Osmanlı padişahlarının hangisinin soyuna sopuna baksanız, altlarından Türk olmaktan gayrı her türlü millet çıkıyor. Bu gerçeği yadsıyıp ortaya bir takım milliyetçi, Türkçü teoriler atanlar, cahilliklerini ve zeka düzeylerini ortaya koymaktan başka bir sonuca varamıyorlar maalesef...

 20. 2012-11-01 #20
  Ne olursa olsun ben dizinin ve okan yalabigin da etkisiyle pargali pasamiza hasta oldum zira kanuninin de onune gecmeyi basardi

 21. 2012-11-22 #21
  çok saçma bir açıklama olmuş. pargalı kanuni karşısında her zaman haddini bilir öyle bre türk diye bir seslenişi olamaz. arkadaşlıkları böyle bildiğin gibi bir mahalle arkadaşlığı değil. mesafe her zaman sabittir. ibrahim'in öldürülmesi zaten daha yemeğe çağrıldığında bellidir. onun için saraya çağrılmıştır zaten. nedeni de elde ettiği gücüyle hanedana rakip olmaya başlamasıdır.

 22. 2012-12-20 #22
  artik internetten bilgi edinmek hic sagikli olmuyor ne yazik ki. kitaplara donme zamani geldi. Resat Ekrem Kocu yu okumanizi oneririm.

 23. 2013-01-12 #23
  yazdğınız şeyin tarihi karşılığı yoktur. ibrahim paşanın ölümü hala meçhuldur ama hanedan üyesi gibi öldürtüldüğüne göre büyük bir cürümü yoktur...

  hürrem sultan'ın topkapı saray arşivlerindeki mektuplarındna birinde ibrahim paşa hürrem'e hürmet etmemekle şikayet edilir. hürrem'in derdi devlet işlerine karışmaktır ama ibrahim paşa buna engel olur... ölüm nedeni bu yüzden hürremdir.

 24. 2013-01-15 #24
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Sen şimdi bir ingilizle evlensen, doğan çocuk İngiliz mi olur bre Misafir :)
  yarısı ingiliz olur bre insanoğlu

 25. 2013-01-17 #25
  Dönemin Osmanlı padişahları açısından Türk kimliğinin bir önemi bulunmamaktaydı. Zaten Kanunu'nin annesinin adı Helga, babaannesi Gülbahar (Fars), büyük babaannesi Kornelya... Bu böyle gider.

 26. 2013-01-17 #26
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Tamamen uydurma ve asılsızdır... Bu adam tüklüğe hakaret ediyor ama bir yandan da türk imparatoruğu'nu büyük bir devlet yapmak için her şeyini ortaya koyuyor... bu nasıl bir yaman çelişki! kaldı ki mısır isyanından sonra yaptığı konuşma ve alevi isyanından sonra ki konuşmaları bu teoriyi çürütmektedir... Pargalı damat ibrahim paşanın asıl öldürülme sebebi, komplodur... Defterdar iskender çelebinin uydurma bir sebepten öldürülmesi, eşini aldatması ve en büyük sebep ise; öyle bir niyeti olmamasına rağmen hürrüm sultanın kırkırtmalarıyla taht sevasının olmasını düşünmesidir. Kanunu oğlu şehzade Mustafa'yıda sebep ve korkudan öldürtmüştür. Pargalı Makbul Damat İbrahim Paşa Osmanlı'ya gelmiş geçmiş en büyük ve en iyi vezirdir...
  Haklısın Aynen Öyle.Bazı 13 yaşındaki çocuklarda saçma sapan şeyler yazıyo . Tarihi blmiyolar çünkü.Az okusalar araştırsalar anlıcaklar.
  ATASINI TANIMAYAN , İT PEŞİNDE GEZER..

 27. 2013-01-18 #27
  Yok böyle bir şey bu hikayeyi anlatan vatandaş öyle bir hava yaratmış ki koskoca Kanuni Sulta Süleyman Vezirine karı gibi trip atıyor :D
  Haaayıırr ibrahimmm öyle söylemeee :D

 28. 2013-01-18 #28
  PARGALIYA YAZIK EDİLMİŞ.iYİ BİR SADRAZAM VE SER ASKERMİŞ. MAALESEF HEM PARGALIYI HEM DE ŞEHZADE MUSTAFA'YI HÜRREM'İN KIŞKIRTMALARIYLA ÖLDÜRTMÜŞTÜR. BU DA HÜRREM'İN KANUNİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ GÖSTERİYOR.

 29. 2013-01-23 #29
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Pargalı İbrahimin idam edilmesinin sebebinden biridir Türklüğe hakaret.Diğer nedenleri de var.Bunlardan biri kendisine hediye gelen Kur-anı Kerimleri istememesidir.Bir diğeri de kendi görevini aşan işler yapmasıdır.Hem devlet işlerine karışmış hemde savaşlarda başına buyruk hareket ederek Osmanlıya ağır kayıplar yaşatmıştır.Bunların hepsi birleşince de idamına bir davetiye olmuştur.
  kendisine hediye edilen Kuranı almamasının sebebi verenin devlet katında bir işi olması ve hediyenin yanlış anlaşılabileceğini ( rüşvet) düşünmesidir araştırın tafsilatını bulun hangi savaşta ağır kayıp yaşanmasına sebep olduğunu ise yazmamışsınız osmanlının bütün savaşları kayıtlıdır işkembeden sallamayın tv den dizi izleyipte tarih yorumu yapmayın

 30. 2013-01-23 #30
  tURKLUĞE HAKARET FALAN DEĞİL, APAÇIK KOSKOCA OSMANLI SULTANININ
  HURREM SULTAN IN ETKSISINDE KALIP VE BAZI FESAD VE DEDIKODULAR YUZUNDEN OLDURULMUS ISTE
  NEYI KABULLENEMIYORSUNUZ?
  1) OSMANLI SULATNLARININ IKTIDAR HIRSIYLA KENDI OZ COCUKLARINI BILE KATLETTIGINIMI?(manısa da katledılen bebek mezarları camıde 12 SULTANLAR OLARAK mecCUTTUR GIDIN GORUN 1 YASINDAN 10 YASINA KADATR BEBELER oSMANLI SULTANI TARAFINDAN IKTIDAR HIRSI ILE KATLEDILMISLER)
  2) OSMANLI SULATINLARININ SARAYDA CARIYELER ILE GONUL EGLENDIRDIGINI MI?
  3) CAGDAS VE AYDINLIK BIR ADAM OLAN,KULTUR VE VE SANATA ONEM VEREN PARGALININ ,KISKANC VE HASET KANUNI TARAFINDAN OLDURULUSUNU MU?
  KANUNI SOZDE KADIYA SORUYOR :KATLI VACIP MIDIR DIYE ?
  CUNKU BILIYOR VIDANEN , KATIL OLACAK KENDISI.KADI DA NE ŞİŞ YANSIN NE KEBAP CEVAP VERIYOR" SIZ UYKUDA IKEN OLDURSUNLER GUNAH OLMAZ."
  YUH YANI ! DININ BU KADAR KULLANILMASI DA PES DOGRUSU .IYI KIRALIK KATIL TUTATIM SIZI OLDURSUN VE BEN BUNU UYKUDAN YAPSIN GUNAH OLMAZ OYLE MI? BU MU ISLAM ? BUMU SERIAT?
  YA SIZ BU MILLETI SALAK MI SANIYOSUNUZ KATIL SULEYMANDIR İŞTE O KADAR,GORDUK ISTE ,MAKTUL DE PARGALI,ONCA HIZMETINDEN SONRA HURREM IN HIRSINA,KANUNI NIN KISKANCLIGINA KURBAN GITMIS ZAVALLI..
  SIZ DE KALKMIS BU CINAYETI AKLAMAYA CALISIYOSUNUZ
  RESMEN CINAYET ISTE DAHA NE?
  NEYMIS TURKLUGE HAKARET IMIS
  YESINLER!!......

 31. 2013-01-24 #31
  Bana sorarsanız osmanlı ne bir türk devleti olabilmiştir,nede ümmet devleti olabilmiştir,kurluşu türk olabilir amam yaşanan sürece baktığınızda osmanlı sarayına müslüman türk kızı hiç girmemiş gibi,birileri kızsada gerçek değişmiyor padişahlaırn analarının kim olduğu herkesçe malum,ümmet devleti olduğunu iddia edenelre şunu sorarım medemki ümmet devleti idi halifelikte osmanlıda idi neden kurtuluş savaşında tüm müslüman devletleri osmanlı yanında savaşmamıştır, bilakis arap yemen çöllerinde türkleri arkadan hançerlemişlerdir,velhasıl osmanlının türk,e ihaneti affedilmezdir.burda tartışılması gereken osmanlının türk,e ihanetidir.

 32. 2013-01-31 #32
  Padişaha Bre Türk demiş!!! Yıllarca hizmet etmiş, uğrunda nice zaferler kazanmış, ter dökmüş, kan dökmüş!!! Ondan sonrada bre Türk demiş! Bence biraz daha mantıklı yalanlar olsa??? Şöyle daha inandırıcı!!!!

 33. 2013-08-08 #33
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Padişahın kendisi ne kadar Türk ki İbrahim Paşa denilen zat Türklüğe hakaretten suçlansın. Osmanlıların ikinci padişahı Orhan bey bir rum bayanla evlenmiştir. Üçüncü padişah I.Murat bunların oğludur. Bu padişahta sırp bir bayanla evlenmiş ve bunlardan dördüncü Osmanlı Padişahı I. Bayezit doğmuştur. Sonraki padişahları yazmıyorum. İnanmayan araştırır.
  Gercekten agzina saglik arkadasim,ama unuttugun bir husus daha var Kanuni den sonra padisah olan sultan Selim Pargali Ibrahim Pasa nin ogludur .Yani Selim den,Vahdettin e kadar yeni bir Bizans donemi acilmistir.

  Okunma: 56569 - Yorum: 32 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -