Eş ve Çocuk İçin Ne Kadar Nafaka Uygun Görülür? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Eş ve Çocuk İçin Ne Kadar Nafaka Uygun Görülür?

  1. Kadın çalışmıyorsa ve boşandığı zaman baba evine dönecekse ,babanın mal varlığı boşanma durumunda kadına ve çocuğa ödenecek nafakayı nasıl etkıler? Bu durumda en düşük nafaka talebi kaç tl olur? Boşandıktan sonra kadın çalışmaya başlarsa ödenen nafakada bir değişiklik olur mu?

  2. 2011-01-27 #2
    Medeni Kanun'un 175. maddesinde düzenlenen yoksulluk nafakası, boşanma sonucu yoksulluğa düşecek olan boşanmada kusuru daha ağır bulunmayan eşe, ekonomik durumu daha iyi olan eş tarafından ekonomik gücü oranında süresiz olarak yardım edilmesini öngörür.Medeni Kanun mad. 184/5 gereğince; taraflar yoksulluk nafakasının miktarını ve süresini sözleşme ile kararlaştırabilir.Ancak, sözleşmenin geçerlilik kazanabilmesi için hakimin onayı şarttır.


    Taraflar arasında bu tür bir anlaşmanın olmadığı hallerde yoksulluk nafakası talep edecek olan eş, boşanma davasıyla veya boşanma davası sonrasında açacağı bir dava ile talep edebilir.



    Nafaka alan eşin yoksulluğunun ortadan kalkması, haysiyetsiz yaşam sürmesi, bir evlenme akdi olmadan başkasıyla fiilen karı-koca hayatı yaşaması, evlenmesi ya da eşlerden birinin ölmesi halinde hakim nafakayı azaltabilir ya da tamamen kaldırabilir.



    Medeni Kanun mad. 175/1'de belirtildiği üzere; nafaka isteyen eşin "yoksulluğa düşecek taraf" olması gerekmektedir.Bu hüküm gereğince, henüz yoksulluğa düşmemiş ancak, yoksulluğa düşme ihtimalinin bulunduğu hallerde de yoksulluk nafakası talep edilebilir.Yoksulluk nafakası talep edebilmek için, yoksulluğa düşmenin sebebinin boşanma olması gerekmektedir.


    Yoksulluk nafakasının amacı, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan eşin hayatını devam ettirebilmesi ve geçimini sağlayabilmesi olduğundan, boşanan eşin evlilik birliği içerisindeki ekonomik imkanları sağlaması beklenemez.Aksi takdirde bu durum yoksulluk nafakasının amacına aykırılık teşkil edecektir.


    Yoksulluk nafakası isteğinde bulunan eşin boşanma kararının kesinleştiği tarihte yoksulluğa düşmüş veya düşecek olması gerekir.Boşanma kararının kesinleştiği tarihte yoksulluğa düşmeyip, daha sonradan yoksulluğa düşme sebebiyle yoksulluk nafakası
    istenemez.Kendisi yoksul olan eş, yoksulluk nafakası ödemekle yükümlü tutulamaz.

    Ayrıca aşağıdaki adresteki videoyuda izleyin fikir verebilir


    https://www.uzmantv.com/bosanma-dava...ore-belirlenir


  Okunma: 4464 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -