Çifte Minareli Medresenin Yapılış Amaçları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çifte Minareli Medresenin Yapılış Amaçları

 1. Erzurum`un en güzel gezi yerlerinden Çifte Minareli Medrese, Anadolu Selçuk Sultanı Alaeddin Keykubad`ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmıştır.

  Anadolu`daki açık avlulu medreselerin en önemli örneklerinden olan Çifte Minareli Medrese`de Taç kapının iki yanında yükselen silindirik minareler tuğla ve mozaik çiniler ile süslenmiştir. Süslemeleriyle oldukça ilgi gören ve turistleri kendine hayran bırakan yapıda; Taç kapıyı çeviren bitki süslemeleri kalın silmeli panoların içindeki ejder, hayatağacı, kartal motifleri cephenin en gösterişli bölümüdür.

  Doğudaki tamamlanmış hayat ağacı ile kartal motiflerinin bir arma olmaktan çok Orta Asya, Türk inanışına kadar uzanan gücü ve ölümsüzlüğü dile getirdiği düşünülmektedir.

  Çifte Minareli Medresenin Yapılış Amaçları


  Medreseler, Müslüman ülkelerde orta ve yüksek öğretimin yapıldığı eğitim kurumlarının genel adı. Medrese kelimesi Arapça ders (درس) kökünden gelir. Medreselerde ders verenlere müderris, onların yardımcılarına muid, okuyanlara danışmend, softa veya talebe adı verilir.

 2. 2012-12-02 #2
  Medresenin minarelerini yapan ustanın bir çırağı vardır ve minareler birbirinden farklıdır usta minareler yükseldikçe çırağın minaresinin daha güzel olduğunu fark eder ve gerçekten çırağın minaresi daha güzeldir bu durumu çırakta fark etmiştir usta içten içe bir kıskançlığa girmiş çırak ise bir kibire kapılmıştır gel zaman git zaman minareler şu an ki boylarına ulaşır o gün usta çırağından aşağıya inip su getirmesini ister çırakta kendi minaresi daha güzel olduğundan ustanın ustalığını ve emir komuta zincirini sorgulamaya başlamıştır ve suyu aşağıya inip kendisinin alması gerektiğini ustasına söyler ,usta o an çok üzülür o kadar üzülür ki kendini minareden aşağıya atar ve tabiki ölür çırak ustasının aşağıda yatan kanlar içindeki cansız bedenini görünce kibirinin yerini büyük bir pişmanlık ve üzüntü alır o an çırakta kendini aşağıya atmaya karar verir ve o da atlar sonuç olarak çırak ta ölür . Mineralerin tam olmamasının sebebi budur, inşaatı yapanlar usta ve çırağa saygılarından minarelere herhangi bir ekleme yapmamışlardır .... (ne kadar asil duygulara sahipmişiz ,biz kendimizi tanımazsak , başkaları gelip bize bizi yanlış tanıtmaya devam edecektir. )
  Güncelleme : 2012-12-02
  Okunma: 24684 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -