Eğitim Ailede Başlar ! - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Eğitim Ailede Başlar !

 1. Arkadaşlar yarın okulda münazaram var. Konum ' EĞİTİM OKULDA BAŞLAR '. Fakat ben bu konuyla ilgili pek bir şey bulamadım.Lütfen yardımcı olunn...!
 2. 2011-01-24 #2
  Konunuz nedir anlamadım eğitim okulda başlarmı? eğitim ailede başlarlarmı? Başlığınıza göre veriyorum konuyu


  EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR

  Bazı güzellikler vardır ki mutlaka başkaları ile de paylaşmak istersiniz. Hayatın amacı güzellikleri paylaşmak ve insan olarak her gün daha iyiye, daha güzele doğru sürekli yol almaktır. Bu sonsuz bir yolculuktur; hayatımızın son gününe kadar da sürmelidir.

  Tek başına işinde, tek başına kendi hayatında çok başarılı olmak aslında başarısızlıktır; çünkü günümüzde artık uzmanlara göre "hayatta başarılı kişi" demek için hem işinde, hem evinde, ve bilhassa da öncelikle de ailesinde,çocukları ve eşiyle, ailesi ve toplumla 24 saat kesin iyi ,yakın ve fonksiyonel ilişkiler ve diyaloglar kurmuş, iyi insan,iyi vatandaş,iyi anne-baba demektir. İşinde sonsuz başarılı ama eşiyle ve çocuklarıyla diyalogu olmayan, onlara kaliteli zaman ayırmayan, ONLARLA KONUŞMAYAN, ONLARIN NE DÜŞÜNDÜKLERİNİ BİLMEYEN, NASIL BÜYÜDÜKLERİNDEN ,GÜNLERİNİ NASIL GEÇİRDİKLERİDEN HABERİ OLMAYAN insanlar uzmanlara göre çok ama çok başarısız insanlardır. Her gününüzü yarın hiç olmayabilirmiş gibi geçirmeyi hiç düşündünüz mu? Hayata bakışınız ve sarılışınız çok değişecektir. Her saatinizi, her gününüzü kendinizle iftihar edeceğiniz şekilde geçirin. İyi insan, iyi eş, iyi ve eğitimli , sürekli araştıran, okuyan, öğrenen ana baba, evlat olun öncelikle.

  Bu evrensel bir değerdir.

  Tek tek kişilerle birlikte toplumun yüzü birbirine baka baka güzelleşir.
  Her zaman bilinen bir söz vardır." Eğitim ailede baslar" Gerçekten de çocuğa aile içinde gereken becerileri kazandırmaya çalışıyoruz. Ama ne kadarını ve nasıl. Zaten önemli olanda "nasıl" sorusunun cevabi.

  Her aile başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Bunun için çocuklarına mümkün olduğunca iyi bir gelecek sağlamaya çalışırlar. onları iyi okullarda okutmak ister. Bunun için aile varını yoğunu ortaya koyar tüm özverisini çocuğuna verir. Ancak yadsınan bir konu vardır ki o da çocuğun sağlıklı bir kişilik nasıl geliştireceği. Aslında hayatta her şey başarı değildir. Önemli olan çocuğun içinde bulunduğu dönemi nasıl atlattığı, nasıl bir kimlik oluşturduğudur.

  Çocuk aileyi yansıtır. Aile içindeki bireylerin kişilik yapısı çocuğun kişiliğini şekillendirir. Yani aile iletişim becerilerini kullanmazsa çocukta iletişim becerilerini kullanamaz. Dolayısıyla çocuk hem ailede hem de sosyal çevrede sürekli çatışma içine girer.

  O halde "aile çocuğa nasıl eğitim verecek, çocukta nasıl sağlıklı bir kişilik oluşturacak?".

  Elbette ki her anne baba çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Çocuğuna iyi niyetle yaklaşmaya çalışır. Ama anne baba iyi niyetleri kullanmasına rağmen yanlış yöntemleri kullanabiliyor. Burada ailenin vereceği iyi bir eğitim çocuğuyla kurduğu sağlıklı iletişim becerilerini kullanmasına bağlıdır. Bu sağlıklı iletişimi çocukla kurabilmek için önce onu tanımak ve onun temel gereksinimlerine saygı duymak gerekir.

  Her şeyden önemlisi çocuklarınızı ayrı birer kişi olarak görüp onların kişiliklerine, bağımsızlıklarına saygı duymaktır. Çocukları tanımada ve anlamada en büyük yardım aslında kitaplar değil çocuğunuz ve sizlerin arasındaki o köprüdür. Yani ETKİLİ İLETİŞİM.

  Etkili iletişim çocuğunuzla aranızdaki o köprüyü kurup ona ulaşmanızı kolaylaştıracaktır...
  Çocuğun ,en başta ailesi ile ilişkileri onun kişiliğinin en mühim belirleyicisi olur.

  Unutmayın!Çocuklarınız sizin değildir,onları Yaratıcıdan ödünç aldınız.(Kızılderili atasözü)


 3. 2011-01-24 #3
  Teşekkürler. Eğitim okulda mı başlar ailede mi ? ikiside benim konum.ben eğitim ailede başlar ile ilgili birçok şey buldum ama okulda başlar ile ilgili birşey bulamadım :S Yardımcı olursanız sevinirim :)

  Okunma: 3348 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -