Öyle bir şey bul ki, müşteri tekrar almak zorunda kalsın King Camp Gillette tarafından 2 Aralık 1901 günü patenti alındı. Aslında Gillette'e bu fikri, patronu William Painter vermişti. Bir gün ona gelerek, "Neden şöyle bir kere kullanıldıktan sonra atılabilecek bir şey yapmıyorsun? Öyle bir şey bul ki, müşteri tekrar almak zorunda kalsın!" dedi. Gillette, bu öneriyi 1895 yılma kadar hiç önemsenmedi. O yıl, bir gün aynanın önünde durup yüzüne bakarken, usturanın yerini alabilecek bir şey yapmak fikri geldi.


Derhal çelik üreticileriyle temaslara başladi. Ama, konuştuğu bütün ustalar, ona yeterince ince, yeterince düzgün, yeterince keskin ve yeterince ucuz bir kesici çelik yapmanın olanaksız olduğunu söylediler. Bir gün (28 Eylül 1901) Boston'da William Nickerson adlı bir teknisyene rastladı ve öteki bütün ustaların sıraladıkları güçlüklerin üstesinden birlikte geldiler. 1903 yılında, jilet üretimi başladı.

İsim:  King+Camp+Gillette.jpg
Görüntüleme: 1491
Büyüklük:  37,8 KB (Kilobyte)


Öyle bir şey bul ki, müşteri tekrar almak zorunda kalsın King Camp Gillette tarafından 2 Aralık 1901günü patenti alındı. Aslında Gillette'e bu fikri,patronu William Painter vermişti. Bir günona gelerek, "Neden şöyle bir kere kullanıldıktansonra atılabilecek bir şey yapmıyorsun?Öyle bir şey bul ki, müşteri tekrar almak zorundakalsın!" dedi. Gillette, bu öneriyi 1895yılma kadar hiç önemsemedi. O yıl, bir günaynanın önünde durup yüzüne bakarken, usturanınyerini alabilecek bir şey yapmak fikrigeldi.Derhal çelik üreticileriyle temaslara başladi.Ama, konuştuğu bütün ustalar, ona yeterinceince, yeterince düzgün, yeterince keskinve yeterince ucuz bir kesici çelik yapmanın olanaksızolduğunu söylediler. Bir gün (28 Eylül1901) Boston'da William Nickerson adlı birteknisyene rastladı ve öteki bütün ustaların sıraladıklarıgüçlüklerin üstesinden birlikte geldiler 1903 yılında, jilet üretimi başladı.