Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, bugün gece yarısına kadar batı bölgelerinin parçalı bulutlu olacağını, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüksek yerlerde kar olmak üzere yağış olacağını söyledi. Gece yarısından sonra Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri hariç ülke genelinde parçalı bulutlu bir havanın hakim olacağını belirten Çağlar, Doğu bölgelerinde ise hava sıcaklıklarının 6 derece düşeceğini ifade etti.


Çağlar, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nde ''2010 Yılının Meteorolojik En'leri ve Yeni Yılın Hava Durumu'' konulu basın toplantısı düzenledi.

2010 yılının yağış açısından Türkiye için bereketli olduğunu söyleyen Çağlar, yağışların geçen yıla göre yüzde 5 arttığını belirtti. Yağışların bölgelere göre farklılık gösterdiğini ifade eden Çağlar, şöyle devam etti:

''Marmara Bölgesi'nde geçen yıla göre yüzde 20 artış varken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde normale yakın yağış olmuş. 1 Ekim-31 Aralık 2010 tarihleri arasında ülke genelindeki yağışlarda yüzde 6'lık bir artış var. Bu tarihler arasındaki yağışlarda Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde ise biraz düşüş var. Ama bu bölgelerde kuvvetli yağış bekliyoruz. Yeni yıl Güneydoğu Anadolu için bereketiyle gelecek diye düşünüyoruz.''2010'UN EN SICAK GÜNÜ 46,7 DERECE

Türkiye'nin yıllık ortalama sıcaklığının 14 derece olduğuna dikkati çeken Çağlar, uzun yıllar sıcaklık değerlendirmesine göre en yüksek sıcaklığın 1993 yılında 48,8 derece olarak Mardin'de, en düşük sıcaklığın 1990 yılında eksi 46,4 derece olarak Van Çaldıran'da, en yüksek yıllık ortalama sıcaklığın 2008 yılında 21,7 derece olarak Cizre'de ve en düşük yıllık ortalama sıcaklığın 1992 yılında 1,6 derece olarak Erzurum Kırık'ta kaydedildiğini söyledi. Çağlar, ''2010 yılının günlük maksimum sıcaklığı ağustos ayında 46,7 derece olarak İçel'in Mut ilçesinde ölçüldü. 2010 yılının minimum sıcaklığı 28 Ocakta eksi 29 derece olarak Ağrı'da meydana gelmiş'' dedi.

Rize'ye 1931 yılında 4 bin 45 milimetre yağış düştüğünü ifade eden Çağlar, bu yıl bir günde en fazla yağışın 191,2 milimetre olarak 29 Aralık tarihinde Antalya'nın Finike ilçesine düştüğünü dile getirdi. Çağlar, maksimum kar yüksekliğinin 525 santimetre olarak 1954 yılının şubat ayında Bitlis'te, en yüksek rüzgar hızının ise 1978 yılında saatte 176 kilometre olarak Tokat'ta ölçüldüğüne dikkati çekti.

Çağlar'ın verdiği bilgilere göre, bu yıl Ankara,İstanbul ve İzmir'de ölçülen en yüksek ve en düşük sıcaklıklar ile günlük maksimum yağış miktarları şöyle:

İL EN YÜKSEK SICAKLIK EN DÜŞÜK SICAKLIK EN YÜKSEK TOPLAM GÜNLÜK YAĞIŞ

ANKARA 40,4 derece (7 Ağustos) -10,8 derece (26 Ocak) 46,2 milimetre (29 Ekim)

İSTANBUL 36,5 derece (17 Ağustos) -3,6 derece (26 Ocak) 137,9 milimetre (8 Şubat)

İZMİR 40 derece (20 Ağustos) -2,2 derece (27 Ocak) 137,9 milimetre (8 Şubat)

Çağlar, yayınlanan meteorolojik uyarılar sonucunda zamanında gerekli önlemler alınarak muhtemel can ve mal kayıplarının asgariye indirildiğine de işaret etti.


-''YENİ YILIN İLK GÜNÜNDE DOĞU ANADOLU'DA KAR BEKLİYORUZ''-

Bugün gece yarısına kadar batı bölgelerinin parçalı bulutlu olacağını, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yüksek yerlerde kar olmak üzere yağış olacağını anlatan Çağlar, Ankara'nın yüksek kesimlerindekar yağışı beklendiğini söyledi. Çağlar, Batman, Diyarbakır, Mardin, Muş, Bitlis, Hakkari ve Erzurum'da kar yağışı olmak üzere Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise kuvvetli yağış beklendiğine dikkati çekti.

Gece yarısından sonra Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri hariç ülke genelinde hava durumunun parçalı bulutlu olacağını ifade eden Çağlar, İç Anadolu ve İç Ege'de buzlanma riski olduğunu dile getirdi. Doğu bölgelerinde havaların soğuyacağına ve sıcaklıkların yaklaşık 6 derece düşeceğine dikkati çeken Çağlar, ''Bu bölgeler soğuk bir yılbaşı yaşayacak. Yeni yılın ilk gününde Doğu Anadolu'da kar bekliyoruz'' dedi.

Pazar günü ülke genelinin parçalı ve az bulutlu olacağını anlatan Çağlar, pazartesi günü Ege, Batı Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yağış olacağını söyledi. Çağlar, salı ve çarşamba günleri İç Anadolu, Batı Karadeniz, Ege, Marmara, Akdeniz bölgelerinde yağış olacağını, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yağış beklenmediğini dile getirdi. Çağlar, ''Perşembe günü, batı bölgelerimiz hariç yükseklerde kar, diğer yerlerde sağanak şeklinde yağış olacak'' dedi.

Çağlar, mevsimsel tahminlere göre, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan dönemde sıcaklıkların ve yağışların mevsim normallerinde olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Çağlar, bir soru üzerine de, 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında Erzurum'da 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları yapılacağını belirterek, Erzurum'da bugün geç saatlerden itibaren, yarın ve perşembe günü kar beklediklerini söyledi. Çağlar, tekniğin geliştiğini ve suni kar da yağdırılabildiğine işaret ederek, sıkıntı olacağını tahmin etmediklerini söyledi.