İki dönemdir cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Papulyas, Atina'ya resmi ziyaret gerçekleştiren Sarkisyan'a Türkler'i kastederek "Sizi ve bizi aynı barbar katletti" dedi. Televizyon kameralarının da bulunduğu bir ortamda konuşan Papulyas, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik krizden de Türkiye ile ilişkilerin sorumlu olduğunu ima etti.


Name:	sizi-ve-bizi-ayni-barbar-katletti-1098967.jpg 
Views:	2009 
Size:	22,8 KB (Kilobyte) 
ID:	16804

Papulyas Yunanistan'ın iki ülke arasındaki silah dengesini korumak için silahlanma masrafı yapmak zorunda kaldığını söyledi. Yunan Cumhurbaşkanı "Silahlanma dengesini korumak için ekonomik yük altına girmeseydik şimdi IMF'ye gerek kalmazdı. Tüm müttefiklerimiz arasında savunmaya en çok para harcayan ülkeyiz. Bizim gibi barışçı bir halk için bu haksızlıktır" ifadesini kullandı. Papulyas "Umuyorum Ankara, Atina'nın yeni bir ilişki oluşturma çabalarına olumlu karşılık verir" dedi.

Toplantıda Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da Türkiye'nin AB üyeliği için "tarihi tanıma" şartı bulunduğunu söyledi, Türkiye'yi "Zor komşu, gücüne güvenerek konuşuyor" şeklinde tanımladı. Yunanistan'ın 2005 yılından beri cumhurbaşkanı olan Karolos Papulyas (82) Türkiye'ye karşı sert tavırlarıyla tanınıyor. Sarkisyan ise 2008 yılından beri Ermenistan Cumhurbaşkanı.