Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Nedenleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Nedenleri

 1. TÜRKLERİN İSLAMİYETİ KABUL ETME NEDENLERİ

  Türkler on.yy başlarından itibaren büyük kitleler halinde Müslüman olmaya başladılar.Bunda Türklerin İslam öncesi inanışları birlikte İslamiyet arasında büyük benzerliklerin bulunması etken olmuştur.


  TÜRKLERİ İSLAMİYETE GİRMEYE TEŞVİK EDEN FAKTÖRLER


  1-Türkler diğer dinlere karşı engin 1 hoşgörüye sahipti.İslamiyet de 1 hoşgörü diniydi.


  2-Eski Türk dini birlikte İslamiyet arasındaki benzerlik:


  a-Tek tanrı inancı b-Ahiret inancı c-Hac ve kurban ibadetlerine eşdeğer ibadetlerin varlığı


  3-Sosyolojik etmenler,aile kavramına verilen ehemmiyet,namus,temizliğe verilen ehemmiyet İslamiyetteki cihat ve gaza anlayışı birlikte Türk-Cihan hakimiyeti düşüncesinin benzerlik göstermesi.


  4-Ekonomik ve sebepler,eski Türk toplumunda sosyal sınıflar yoktu.İslam dininde de böyle 1 ayrımın yapılmaması,dolayısıyla bütün 2 düşüncede de halkın refah ve mutluluğunun gözetilmesi bulunur.


  5-Siyasi ve askeri tercih;8yyda Türk-Çin rekabeti hızla sürek etmekte,üstelik egemenlik yavaş yavaş Çinlilerin Türklerin elindeki Maverünnehiri de alarak egemenliği ele geçirmek istiyordu.Güneyde Arap yarımadasında ortaya çıkan İslam dinide büyük 1 hızla yayılarak Çinlilerle rakip olabilecek konuma gelmiştir.751de Çinlilerle Araplar arasında meydana gelen Talas savaşında Türkler İslam ordusu yanında Çinlilere karşı savaşmış ve büyük 1 zafer elde edilmiştir.Bu olaydan sonraları Türklerle Araplar arasındaki yakınlaşma hızlanıştır.


 2. 2013-02-25 #2
  bence çok harika bir site bu sitede emeği geçen herkeze çok teşekkürler hem ödevimde hemde sınavlarımda bana yardımları dokundu bu cümlelerin.

 3. 2015-02-04 #3
  Bence süper bir site cevabı çok beğendim emeği geçen herkese teşekkür ederim

  Okunma: 3666 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -