Yassı Çemen Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yassı Çemen Savaşı Kimler Arasında Yapıldı?

 1. Yassı Çemen Muharebesi 1230 yılında Erzincan yakınlarında Anadolu Selçuklu Devleti - Eyyubiler ittifakı ile Harzemşahlar arasında yapılan muharebe.

  Sebepleri

  Harzemşahlar 12. yüzyıl boyunca günümüzdeki Türkmenistan, Özbekistan ve Afganistanİran ve Azerbaycan'ı da etki alanında bulunduran bir Türk devletiydi. 1220 yılında Cengiz Han'ın Orta Asya'ya saldırıya geçmesi sonucu Harzemşahlar Moğol istilasıyla karşı karşıya kaldılar. Semerkant, Buhara ve Urgenç kentlerini ellerine geçiren Moğollar Harzemşah Devleti'ne son verdiler. Harzemşahların başına geçen Celaleddin Harzemşah ordusuyla birlikte Hindistan'a doğru kaçmaya başladı.


  Ancak yetişen Moğollar İndus Nehri boylarında Harzemşahları tekrar yenilgiye uğrattılar. Bu sefer Celaleddin Harzemşah en yakın kumandanlarıyla birlikte Doğu Anadolu'ya yöneldi. 1229 yılında Celaleddin Harzemşah Ahlat kentini kuşattı. 8 aylık bir kuşatmadan sonra şehri ele geçirdi ve yağmaladı. Bu olay üzerine Anadolu Selçuklu Devleti ile Harzemşahlar arasında bir savaş kaçınılmaz hale geldi 2. 2011-06-27 #2
  Senin paylaştığın bilgiler kısa ve öz çok işime yaradı çooook çoooook teşekkürler Emeğine Saygı

 3. 2015-01-04 #3
  çok güzel bi site teşekkürler çok işime yaradı ..................................

 4. 2015-01-24 #4
  anadolu selçuklu devleti ve eyyubiler arasında yapıldı ama sonuçlarını bilmiyorum. :O :D

 5. 2017-11-01 #5
  Osmanlılar savaşı gördü , kimlerin savaştığını bilmiyorlardı, Türk'ün töresi zayıfa yardım etmek olduğundan yenilmek üzere olan Anadolu Selçuklulara yardım ettiler ve Anadolu Selçuklular kazandı.

  Okunma: 11472 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -