Konyanın Meşhur Yemekleri - Konyanın Yöresel Yemekleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Konyanın Meşhur Yemekleri - Konyanın Yöresel Yemekleri

 1. Arabaşı Çorbası, Türk mutfağından bir çorbadır. Çorbanın özelliği ekmek ile birlikte değil, beraberinde hamur yutularak yenmesidir. Sanıldığı gibi Arap'larla ilgili bir yemek değildir. Arada bir gelen misafirle yendiğinden, "Ara-Aşı" bileşik kelimesinin zamanla değişmesinden isim aldığı düşünülmektedir.  Arabaşı Çorbası


  Arabaşı yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi'inde görülür. Türkiye'de Sivas, Konya, Mersin, Eskişehir ve Kayseri'in Türkmen ağırlıklı ilçelerinde, Karaman, Kütahya, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat'ta yapılır.

  İlk örnekleri tavşan etiyle, sonraki örnekleri horoz etiyle yapılan bu çorba, soğuk geçen kış akşamlarında misafirle birlikte yenmekte, yalnızca un, su ve biraz da tuz eklenerek pişirilen hamur, çorbayla yutularak tüketilmektedir. Maliyeti çok düşük olduğundan bir zamanların yoksul Anadolu'sunun yaratıcılığını temsil eder. Çorba, tavuk, hindi veya av kuşlarının eti, tereyağ, un, salça ile bol acılı yapılır, piştikten sonra limon ve kırmızı biber veya karabiber eklenir.


  Etli ekmek, Konya Ve Sivas ilinin en meşhur yemeğidir..

  Etli Ekmeğin Yapılışı: Etli ekmeğin malzemeleri: Koyun eti, soğan, domates ve biberdir. Koyun eti kıyma makinasında çekilir. Soğan, domates ve biber bıçak ile ince bir şekilde doğranır. Kıyma ile hazırlanan karışım iyice karıştırılır. Hazırlanan etli ekmek içeriği odun fırınına götürülür. Fırıncı eli ile uzunlamasına açtığı hamura bu karışımdan bir avuç kadar koyar ve hamurun üzerine yayar. Hamuru ideal uzunluk olan 90 cm kadar eliyle sündürür. Fırın küreğinin üzerine konur ve fırına sürülür. Bir süre piştikten sonra, pişmeyen yönü çevrilir. Pişme işlemi bitince fırından çıkarılır. Bıçak yardımıyla dilimlere ayrılırak servis yapılır. Etli ekmek, salata, ayran birlikte tüketilebilir.


  Etli ekmek


  Konya,Sivas , ilçe ve köylerinde düğün, mevlid ve sünnet törenlerinde misafirlere etli ekmek ikram edilir.

  Tahinli pide Konya'da Kadınhanı'na mahsus bir tatlı çeşididir. Ramazan ayında yaygın olarak yapılır ve yenir. Kadınhanı Tahinli Pidesi çevre il ve ilçelere de gönderilmektedir.

  Tahinli pide

  Tahinli Pide Kadınhanı'nda adeta bir sektör haline gelmiştir. Diğer zamanlarda da faaliyet gösteren fırınların yanı sıra sadece Ramazanda faaliyet gösteren birçok fırında günde binlerce tahinli pide üretilir ve satılır. Fırıncı esnafı için çok iyi bir gelir kaynağıdır.


  Güncelleme : 2018-11-05
  Okunma: 28709 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -