Saç Nakli Nedir? - Saç Nakli Nasıl Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Saç Nakli Nedir? - Saç Nakli Nasıl Yapılır?

 1. Saç nakli, kelliğe dirençli olan göğüs, bacak-kol, genital bölge vücut bölgelerinden, özellikle de enseye yakın başın arka tarafından alınan saç köklerinin, saçların döküldüğü bölgeye taşınmasıdır.  İsim: sac_ekimi_nakli.jpg
Görüntüleme: 1664
Büyüklük: 67,3 KB (Kilobyte)  Saç naklinde daha fazla tercih edilen başın arka kısmında bulunan (ensedeki) saç kökleridir.Erkeklerde ensedeki saç kökleri DHT (dihidro testesteron) hormonuna karşı duyarsız olduklarından dökülmezler. Vucudun diğer bölgelerinden alınan saç kökleri ise dökülmeme özelliğine sahip değildirler ve saç ekimi sonrasında tekrar dökülebilirler.  Ancak kadınlarda erkeklerdeki gibi dökülmeme özelliğine sahip bir alan bulunmamaktadır. Bu sebeple kadınlarda yapılacak saç ekiminin başarı şansı erkeklerden daha azdır.

  Nakledilmiş saçlar da kalıtımsal (genetik) yapıdan etkileneceğinden zamanla döküleceği bilinmelidir. Son yıllarda saç nakline artan talep nedeniyle çok fazla reklamı yapılıp yaygınlaşmıştır ve rant kapısı olarak görülmektedir. Saç naklinde 1-4 saç hücresini barındıran saç köklerinin naklinin uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.


  Bugün, 1-4 hücre içeren doğal saç köklerinin ileri tekniklerle alınıp grup olarak transfer edilmesine FUT"Follicular Unit Transplantation." denilmekte ve saç kaybı/kellik problemi olan kişiler tarafından bu yöntem hızla artan şekilde tercih edilmektedir.

  Tarihçe


  19 yüzyılda kafa derisinin operasyonla yüzülerek başka yere cerrahi aşılama yöntemi kullanılmaktaydı. Modern nakil tekniği 1930'larda Japonya'da kaş ve kirpik naklinde kullanılmıştır. Yalnız bu yöntemi saç naklinde denememişlerdir. II. Dünya Savaşı'dan sonra izole olmuş Japonya'nın bu çalışmalarından onlarca yıl dünyanın haberi olmamıştır.

  Modern çağın ilk saç nakli haberi, 1950'lerde Newyork'ta Dermatolog Orentreich'in erkek deneyler üzerinde saç nakli yapmaya başlaması ile duyuldu. Öncesinde saçın nakil yapılması durumunda orijinali gibi gelişemeyeceği fikri yaygında. Oysa Orentreich saçın geliştiğini ve kalıcı olduğunu denekler üzerinde gösterdi.

  Yirmi yıl boyunca cerrahlar saç aşılama konusunda çalıştı ancak bunların çok başarılı olduğu söylenemezdi. 1980'lerde Brezilya'lı Uebel saç naklini küçük çaplı da olsa kullanmaya başladı ve yöntem duyulmaya başladı. Esas popüler olması ise ABD'den Rassman'ın mikro cerrahi yöntemiyle bir seferde binlerce saç kökü nakli yapması ile başlamıştır.

  1980'lerin sonunda Limmer, üç boyutlu mikroskop ile kafa derisini incelemiştir.

  Yan Etkiler (Komplikasyonlar)


  Saç ekimi operasyonlarından sonra karşılaşılan komplikasyonların başlıcaları aşağıda sıralanmıştır:

  1-Kanama:Greftlerin alındığı veya yerleştirildiği sahalardan kanama oluşabilir:Bu komplikasyonun olmaması için mutlaka işlemden önce hastanın kanama profili değerlendirilmeli buna yönelik gerekli laboratuar incelemeleri yapılmalı ve kanamayı artırma potansiyeli olan ilaçlar operasyondan yeterince önce kesilmelidir.

  2-Enfeksiyonlar:Saç alınan veya ekilen sahalarda enfeksiyon gelişmesi çok nadir görülen komplikasyonlardır.Bunun nedeni kafa derisinin çok iyi kanlanması nedeni ile enfeksiyonlara olan doğal direncidir.Fakat bir enfeksiyon görülmesi halinde sistemik olarak verilen antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

  3-Saç köklerinin alındığı sahada kötü yara dokusu oluşması:FUT metodu ile yapılan saç nakillerinde daha çok görülür.Cildi müsait olanlarda veya kötü teknik kullanılanlarda görülme ihtimali daha yüksektir.

  4-Saç alınan sahada his kaybı: FUT tekniği uygulanan hastalarda nadiren görülebilir, uygun tedavilerle genellikle kaybolur.

  5-Dermoid kist:İşlemden birkaç hafta sonra belirirler, ekilen saç köklerinin fazla derine yerleştirilmesinden kaynaklanırlar.Ekim işlemini yapan kişi saç kökünü yerleştirmezden önce alıcı sahayı iyice bastırıp kökü daha sonra yerleştirerek işlemi yapmalıdır.

  6-Parke taşı görünümü:Ekilen köklerin saç derisinin üzerinde kalması durumunda oluşur.Saçlı deride kabarcıklar şeklinde bir görünüm oluşur.

  7-Yanlış yöne uzayan saçlar:Saçın ekildiği bölgedeki diğer saç köklerinin çıkış yönleri ile alakasız yönde uzayan saç kökleri genellikle kötü saç ekimi tekniğinden kaynaklanır

  8-Hızlanmış saç kaybı:Saç kökleri ekilirken çevredeki diğer saç köklerinin zedelenmesinden kaynaklanabileceği gibi; saç ekim operasyonunun stresinden de kaynaklanabilir.Operasyon sırasında mutlaka keskin aletler kullanılmalı, körleşmiş aletler hemen değiştirilmelidir.

  Yukarıda başlıcaları sıralanan kompikasyonların görülme riskini en aza indirmek için mutlaka işin ehli kişilerle çalışılmalıdır.


  Saç ekimi yöntemleri


  İsim: sac-nakli.jpg
Görüntüleme: 1145
Büyüklük: 19,7 KB (Kilobyte)


  Saç ekimi köklerin alınması ve alınan köklerin nakledilmesi olamak üzere 2 aşamada gerçekleşen bir işlemdir. Saç köklerinin alınması

  1.FUE: saç köklerinin tek tek alınmasıdır. fue saç ekimi günümüzde ilk tanımlandığı zamana göre çok değişmiştir. Bugün mikromotor ile yapılan p-FUE ilk tanımlanan tekniğin yerini almıştır. Artık çok nadiren FUE tekniği uygun vakalarda punch dediğimiz biopsi iğneleri ile yapılmaktadır. Bu teknikte ensede dikiş izi kalmaz.

  2.FUT: enseden güvenli bölgeden bir bant halinde saç şeridi çıkarılarak mikroskop altında köklere ayrıştırılması olayıdır.

  FUE tekniğinde mikromotor kullanımı sonucunda bugün kök transseksiyonu oranları %1'lere kadar düşmüş olup, artık altın standart olmak üzeredir. Dünyada kullanımı giderek yaygınlaşmakla birlikte teknik beceri gerektiğinden çok fazla klinik tarafından yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ancak yaygınlaşmakta olduğu açıkça görülmektedir.

 2. 2012-05-04 #2
  Saç naklinde kesinlikle yöntem belirlenmesi saç analizi saç muayenesi yapıldıktan sonra bu karar alınır.Saç ekimi günümüz de çok iyi derece de merkez olarak artışlar göstermektedir.Saç ekimi konusunda detaylı bilgiler için Fue Saç Nakli Merkezi » Fiyatları Resimleri Op Dr Ali Mezdeği ziyaret edebilirsiniz.

  Okunma: 2491 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -