Kuşlar, bitkiler, deniz kaplumbağaları... Nesli tükenen türleri korumak için Çevre ve Orman Bakanlığı devrede. Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu'nun çıkarılması gündemde.. Konuyla ilgili konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu şunları söyledi:


''Özellikle nesli tükenmekte olan hayvanların ve tabiatının korunmasıyla ilgili ciddi çalışmaları var ama yaralı bir caretta carettanın bakımı yapılıp da denize bırakmanın verdiği keyif, kelimelerle ifade edilemez. Laf aramızda, bana baraj yapmaktan daha fazla keyif veriyor''İsim:  1.jpg
Görüntüleme: 11467
Büyüklük:  122,8 KB (Kilobyte)Çevre Faslında Türkiye, AB'ye Taahhütde Bulundu...
Avrupa Birliği çevre faslı kapsamında Türkiye, Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu çıkarma taahhüdünde bulundu.

Biyolojik Çeşitlilik Kurulu Oluşturulabilir Kanunla birlikte Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesinde ulusal ''Biyolojik Çeşitlilik Kurulu'' oluşturulması gündemde.

Bakan Eroğlu yanlış anlaşılan bazı konulara da açıklık getirdi:
''Bazıları, bu kanunla bir takım korunan alanları iptal edeceğimizi söylüyor. Bunlar bir takım yanlış kanaatlere yol açtılar. Şu anda Koruma Kurulu tarafından ilan edilen alanlar korunuyor mu anıyorsunuz? Biz bunları AB standartlarına göre sınıflandıracak ve buna göre koruyacağız... Biyoçeşitliliği korumak istiyorsak bir an önce çıkmalı. Bazılarının dediği gibi bu kanun HES'lerin önünü açmak için değil, tabiatı korumak için gereklidir.''