B Vitamini İçin Doğru Kaynak Makarna - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

B Vitamini İçin Doğru Kaynak Makarna

 1. Makarnadan korkmayın
  Sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorsanız veya kilo vermeye çalışıyorsanız makarnadan korkmanıza gerek yok.Makarna Un ve sudan oluşmuyor. Protein içeriği yüksek olan durum buğdayından elde ediliyor ve kan şekerini hızlı yükseltmiyor, tok tutuyor. B vitamini için de iyi bir kaynak.


  Sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorsanız veya kilo vermeye çalışıyorsanız makarnadan korkmanıza gerek yok. Makarna un ve sudan oluşmuyor, protein içeriği yüksek olan durum buğdayından elde ediliyor ve kan şekerini hızlı yükseltmiyor, tok tutuyor ve B vitamini için iyi bir kaynak. Türkiye Makarna Sanayiciler Derneği'nin (TMSD) yaptığı bir araştırmaya göre, toplumun yüzde 93,6'sı makarnanın sadece un ve sudan yapıldığına inanıyor. Oysa makarna 'durum buğdayı'ndan elde edilir. Durum buğdayının protein içeriği yüksektir. Çok az uygulanan işlemden sonra durum Buğdayı irmiğe dönüşür ve makarna da elde edilen bu irmikten yapılır.

  B vitamini için doğru kaynak makarna


  Haşlama Suyu dökmemeli
  Makarnanın haşlama suyu dökülmemeli. Makarnanın içerdiği vitaminler, "suda çözünebilen vitaminler' olduğu için haşlama suyunu dökmemelisiniz. Az Suda suyunu çektirerek pişirmek, yapacağınız en doğru pişirme yöntemi olacaktır. Makarna haşlandıktan sonra suyunu döken kişilerin oranı ülkemiz için yaklaşık yüzde 73.8. Makarnanın haşlama suyunu dökmek yerine çorbalarınızda bu haşlama suyunu kullanmanız da hem besleyici, hem de lezzetli bir çorba içmenize yardımcı olacaktır.


  Makarna besin değeri yönünden önemlidir. Makarna tiamin, riboflavin, niasin, pridoksin, folik Asit gibi vitaminlerle birlikte potasyum, magnezyum, çinko, bakır, selenyum gibi Mineraller içerir.

  Makarnada kaloriyi sosu belirler
  500 gramlık bir paket makarna pişirildiğinde, süzüldükten sonra 1000 - 1250 gram ağırlığına ulaşır. Bu miktardaki makarna, 250 - 350 gram ağırlığında, dört porsiyon olarak servis edilebilir. Bir porsiyon makarna bir öğün için doyurucudur ve tok tutar. Kalorisi ise üzerine eklenen sostan etkilenir. Bir porsiyon sade makarna 450 kalori verir. Eğer sos ilave ederseniz kalori şöyle artar:

  - 200 gram light yoğurt ile 96 kalori eklerseniz 546 kalori.
  - 2 dilim az yağlı peynir ile 96 kalori eklerseniz 546 kalori.
  - Sebzeler ile 80 kalori eklerseniz 530 kalori
  Light ton balığı ile 120 kalori eklerseniz 570 kalori.
  - Napoliten sos ile 173 kalori eklerseniz 623 kalori.
  - Bolognez sos 223 kalori eklerseniz 673 kalori
  Kremalı mantar sos ile 273 kalori eklerseniz 723
  kalori almış olursunuz.
  Düşük kalorili makarna tarifleri
  Peynirli makarna
  (5 Kişilik)

  Malzemeler:
  1 paket fiyonk makarna
  1 kutu light labne peynir
  2 çorba kaşığı Sıvı yağ
  1 - 2 diş sarmısak
  Kıyılmış maydanoz
  Karabiber, az tuz

  Yapılışı:
  Makarna, suyu dökülmeden haşlanır, kıyılmış Sarımsak ve maydanoz yaÇ ile hafifçe çevrilir.
  Makarna ile sarımsaklı maydanozlu sos ve labne karıştırılır, üzerine karabiber serpilerek servis eldir.
  Kepekli makarna
  (5 Kişilik)

  Malzemeler:
  1 paket kepekli makarna
  1 avuç soya filizi
  1 kilo mantar
  3 domates
  150 gram tavuk
  Soğan
  2 çorba kaşığı sıvı yağ, az tuz

  Yapılışı:
  Makarna, suyu dökülmeden haşlanır. Yağda önce soğan, mantar, Domates ve tavuk sote edilir. İndirmeye yakın soya filizi ilave edilip, makarna ile harmanlanır.

  Bodybank hesabınızı gözden geçirin.

  Gittiğiniz restoranda garsona soru sormaktan çekinmeyin. Beyaz Ekmek yerine kepekli seçeneğini mutlaka sorun ve isteyin. Bilmediğiniz sosların içeriğini öğrenmeye çalışın.

  Umutsuzluğa kapılmayın!
  Kilo verme programlarında duraksama dönemi olması çok normaldir ve bu durum herkesin başına gelir. Böyle dönemlerde sakın umutsuzluğa kapılmayın. İlk haftalarda hızlı bir Su kaybı olabilir. Sonrasında yağ yakacağınız için yavaş kilo vermeksizi korkutmasın, devam edin.
  yemek öncesi servis edilen ekmek ve zeytinyağ sosları, yiyeceğiniz salatadan daha fazla kalori almanıza sebep olur.

  İştahınızı kool etmek için yavaş yemeye çalışın. Her lokmadan sonra çatal - bıçağı bırakın. Yemeğinizi seyredip, mutlu bir ifadeyle tekrar ikinci lokmayı alın. Yemekle savaşmak yerine, onu gerçekten bir kutlama haline getirin.
  Dilara Koçak / Hürriyet


 2. 2011-04-02 #2
  hayat tek başınabi mücadele sanatıdır....

  Okunma: 6380 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -