Kullanım Alanlarına Göre Pusulalar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kullanım Alanlarına Göre Pusulalar

 1. Havacılık ve Denizcilik

  Bütün doğrultuları manyetik kuzey doğrultusuyla karşılaştırmaya yarayan aygıt.

  Manyetik kuzey, gerçek kuzey, yani coğrafi kuzey ile manyetik sapma açısı denilen bir açıHarita üzerinde işaretlenen bu açı yardımıyla pilot ya da kaptan uçağının ya da gemisinin gidiş yönünü tayin edebilir.

  En basit pusula olan kuru pusula üzeri bir camla kapatılmış ve kardana asılmış bir kaptanmerkezinde üzerine bir mihver (pusula mihveri) oturtulmuş sivri uçlu düşey bir mil bulunur. Pusula mihveri üzerine rüzgar gülü yapıştırılmış hareketli bir çember taşır; rüzgar gülüne de birbirine koşut mıknatıslı bir çok iğneden meydana gelmiş manyetik bir donanımGeminin yalpalaması ve rotadan kaçması, rüzgar gülünde, sönümlenmesi uzun süren salınımlara yol açar. oluşur.


  Jeomanyetik
  Eğim pusulası

  Belirli bir yerde yer manyetik alan doğrultusunun ufukla yaptığı açıyı ölçen, yatay bir ekseninmıknatıslaşmış iğne. Eğimin göz önüne alınması XVI yy. sonunda yaşamış İngiliz fizikçiRoment Norman'ın düşüncesidir.

  Yükselim pusulası


  Belirli bir yerde manyetik meridyenin coğrafi meridyenle yaptığı değişken açıyı ölçen pusula. Yatay bir düzlemde devinen mıknatıslaşmış bir iğnenin tam olarak kuzey-güney doğrultusunu almadığını ilk kez Kristof Kolomb'un gözlediği sanılır.

  Topograf (topografya) pusulası


  Arazi ölçümlerinde kullanılan ve bir gözleme düzeneğiyle donatılmış pusula.
  Uçları derecelenmiş bir çember üzerinde hareket eden mıknatıslaşmış yatay bir iğne, kare bir kutunun içindedir. Kutunun yanındaysa bir dürbün ya da iki pinül vardır. Bunların doğrultusu, derecelerin bununduğu bir çapa koşuttur. Bu aygıt, A tepe noktasına ulaşmayan BAC üçgenini ölçmeye yarar.

  Yandaki şekilde, gözlemlenecek ve ölçülecek FO'G ve DOE açıları görülmektedir: BAC açısıTopografya rölövelerinde çok işe yarayan portatif aygıtlar da yapılmıştır.


 2. 2012-10-17 #2
  Çok Teşekkür Ederim

  Okunma: 1298 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -