Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

 1. Spor Yapmak Ne Kadar Önemlidir

  Sağlıklı bir yaşam için ne yapmalıyız beslenmeden başlayan uyku düzeni ve daha bir çok gereklilik arasında ön plana çıkan spor hakkında bilinmesi gereken bir çok ayrıntı bulunmakta.Spor yapmanın sağlık açısından önemi tartışılmayacak konular arasındadır. Bu nedenle herkes kendi tarzını belirleyerek günlük küçük egzersizlerin yanı sıra spor dallarına yönelmelidir. Özellikle küçük yaşlarda başladığında gelişimi olumlu yönde etkileyen spor yapmanın sağlık açısından faydaları, sağlıklı bireylerin oluşmasını sağlayacaktır.

  Spor yapmanın Faydalarını Maddeler Halinde sizlerle paylaşıyoruz.


  Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

  SPOR YAPMANIN FAYDALARI


  1) Spor, doğru ve yeterli solunum sağlar.Bu sayede kan tarafından beyne ve tüm organlara yeterli oksijen taşınır.


  2) Spor, terleme vasıtasıyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.


  3) Spor, el ve ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.


  4) Güç geliştirme sporu, vücut için çok önemli olan büyüme hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur.


  5) Spor deriye ve saça kan pompalayarak sağlıklı ve genç görünmenize yardımcı olur.


  6) Spor, kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimi ne katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir.


  7) Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar.


  8) Spor, stresi kovar, psikolojik rahatlama sağlar. Sporcuların kendilerini mutlu hissetmeleri yalnızca psikolojik değil aynı zamanda biyolojik etkilerin sonucudur.


  9) Spor, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur.


  10) Spor, yaktığı enerji ve kaslanma nedeniyle daha fazla besin tüketimini gerektirir. Bu nedenle sporcu ne eksik ne de fazla yiyerek sağlıklı bir diyet geliştirebilir. Şişmansa zayıflar, zayıfsa kilo alır.
 2. 2012-12-18 #2
  çk teşekkür ederim çok yardımcı oldu saolunnnn

  Okunma: 3762 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -