Saygı bir çok şeyi kapsayan geniş bir duygudur. Zevklerimizi,duyu organlarımızı,davranış biçimlerimizi,bakış açımızı,ifade edişlerimizi, tepkilerimizi.

yeme alışkanlıklarımızı kısaca var oluşumuza kadar bir çok şeyi içine alır.

Ben kırmızı rengini çok severim ama diğer arkadaşlarım farklı renkleri seviyor olabilir.

Örnek verecek olursak Ayşe siyahı.Fatma yeşili.berk maviyi sevebilir. Ben kırmızı seviyorum sizlerde o rengi seveceksiniz demek kişilerin zevklerine saygısızlık olur.

Herkes sıra beklerken sıranın önüne geçmek beklememek haklara saygısızlık olur. Bir annenin bir babanın bile çocuğuna saygısı olmalıdır. Çocuktur bizden küçüktür diye düşünmemeliyiz.

Onunda hakları,zevkleri,kendini ifade ediş biçimleri vardır. Tıpkı bizlerde olduğu gibi.

Bir hastaya öncelik tanımak. Otobüste yaşlılara hamilelere çocuklulara sakatlara yer vermek. Paylaşmak bile bir saygıdır.

Saygı nasıl elde edilir peki. Saygı öncelikle kazanılır hak edilir karşılıklı bir şeyler paylaştıkça büyür gelişir ve kendini ifade etmeye başlar. Saygı duyduklarımız duymadıklarımız.

Siz kendinize yapılmasını istemediğiniz bir hareketi yada bir eylemi karşınızda ki insana yaparsanız bu davranışınızdan dolayı kimse sizin fikir ve düşüncelerinize saygı duymaz.

Saygı olmayan yerde değer öz veri sevgi fedakarlık güvende olmaz.

Bir anlamda hayat daha doğrusu birlikte yaşadığımız insanlarla ölene kadar bir arada kalabilmemiz saygıdan geçer. Birbirimizi tanımak.Kültür ve değerlerimize önem vermek,dilimize dinimize saygı duymakla başlar.

Bir toplumun bir arada kalma ölçüsü, birbirini anlaması, sevebilmesi.kabullenebilmesi saygıyla oluşur.
Saygının olduğu yerde barış,güven,hayata pozitif bakabilmek,anlayabilmek ve kavrayabilmekte olur.

Şimdi sizle bu yazımı okuyacaksınız kiminiz beğenmeyecek kiminizde harika yazmış diyeceksiniz ,belki de açıp okumayanlar bile olacak.