Dokunma (Hissetme) Nasıl Meydana Gelir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dokunma (Hissetme) Nasıl Meydana Gelir?

 1. Dokunma (Hissetme) Olayının Gerçekleşmesi :

  Alt deride dokunma duyu hücreleri ile duyu sinir uçlarının bulunduğu yere duyu cisimciği denir.

  Sıcaklık, soğukluk, sertlik, yumuşaklık, ağrı, basınç gibi uyarılar (duyular) alt derideki duyu cisimciğinde bulunan duyu hücrelerini uyarılır ve bu uyarılar duyu sinirlerine aktarılarak sinirler yardımıyla beyindeki dokunma, hissetme duyu merkezine iletilir. Gelen uyartılar beyin tarafından değerlendirilir ve dokunma, hissetme duyusu algılanmış olur.

  Dokunma (Hissetme) Nasıl Meydana Gelir?  (Duyu cisimciğinde bulunan duyu hücreleri sıcaklık, soğukluk, sertlik, yumuşaklık, ağrı, basınç gibi uyarıları (duyuları) algılayarak dokunma duyu sinirlerine aktarır ve sinirler yardımıyla beynin dokunma, hissetme duyu merkezine iletir. Gelen uyartılar burada değerlendirilir ve dokunma, hissetme duyusu algılanmış olur).

  Dokunma (Hissetme) Nasıl Meydana Gelir? 1


  Dokunma duyu hücrelerinin sayısı derinin her yerinde aynı değildir. Bu nedenle derinin her yeri aynı oranda duyuları algılayamaz.

  (Deride bulunan duyu hücreleri görevlerine göre özelleşmiştir. Duyu hücrelerinden bir kısmı sıcağı, bir kısmı, sertliği, bir kısmı acıyı algılayacak şekilde özelleşmişlerdir).


  Güncelleme : 2017-10-25

Konu Etiketleri

dokunma duyu organımızın adı, dokunma duyusu, dokunma olayı nasıl gerçekleşir, hissetme olayı nasıl gerçekleşir kısaca

  Okunma: 3998 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -