Doğum Kontrol Hapları Sakıncalı mı? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Doğum Kontrol Hapları Sakıncalı mı?

 1. İstanbul'da 37 yaşındaki makyöz Aslı Ayfer Tirtom, kist tedavisi için doktorunun verdiği doğum kontrol hapını kullanınca bacağındaki toplardamar tıkandı.

  Habertürk'ün haberine göre, 37 yaşındaki makyöz Aslı Ayfer Tirtom, yumurtalıklarındaki kist nedeniyle üç hafta önce doktorunun verdiği doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanmaya başladı. 13 gün sonra sol bacağında kasılmalar başlayan Aslı Ayfer Tirtom'un sol bacağı şişti.

  Doktora başvuran Tirtom, ödem oluştu diye ağrı kesici verilip evine gönderildi. Şikayetleri sürünce ultrason çekilen Tirtom, bacağındaki toplardamarın tıkandığını öğrendi. Aslı Ayfer Tirtom, acil olarak Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırıldı.

  Doğum Kontrol Hapları Sakıncalı mı?


  Aslı Ayfer Tirtom, şu an kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar nedeniyle beyin kanaması ve akciğer embolisi riski altında olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

  "İçindeki sentetik östrojenden dolayı doğum kontrol haplarının bu tür yan etkisi olabilirmiş. Damarların açılması bir yılı bulabilirmiş. 9 gündür hastanedeyim. Sol ayağıma basamıyorum. Hapı satan ilaç firmasına dava açacağım. Sağlık Bakanlığı'na da olayı bildireceğim."

  Hastaneden 16 günlük iş göremez raporu alan Aslı Ayfer Tirtom, "Doktorlar, hastalarına bu hapları şeker gibi dağıtıyor. Bana ‘yan etkisi en az olan ilaç' olarak tavsiye edildi. Bu hapın kullanımının çok yaygın olduğunu öğrendim. Kadınlar kullandıkları doğum kontrol haplarının yan etkilerini iyi araştırmalılar, dikkatli olmalılar" diye konuştu. Genç kadın önceki gün hastaneden taburcu edildi.


 2. 2013-05-21 #2
  Doğum kontrol hapları vücudun şeklini bozuyor
  Uzun süreli kullanılan bu haplar vücuttaki yağlanmayı da artırıyor.
  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, doğum kontrol haplarının vücuttaki yağ miktarını artırdığını söyledi.
  Antalya'da düzenlenen Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi'ne katılan Yıldız, dünyada 100 milyondan fazla kadının doğum kontrol hapı kullandığını belirtti.
  Yıldız, doğum kontrol ya da yumurtalıklarda oluşan bazı kist türlerinin tedavisi amacıyla da verilen bu hapların kullanım süresine dikkat edilmesini önerdi. Tedavi amaçlı ilaç alımının bazen uzun sürebileceğine işaret eden Yıldız; 35 yaşın üzerinde, çok kilolu, sigara içen, hipertansiyonu bulunan kadınların doğum kontrol hapı kullanmamaları gerektiğini bildirdi.
  Okan Bülent Yıldız, "Risk grubundaki kadınlar, doğum kontrol hapını kullandıkları takdirde küçük damarlarda pıhtı oluşabilir. Bu da hayatı tehdit eden durumları beraberinde getirebilir" diye konuştu.

  Prof. Dr. Yıldız, doğum kontrol haplarının kullanım süresi uzadıkça yararlarının yanı sıra risklerinin de arttığına dikkati çekti. Normal vücut ağırlığına sahip, iyi huylu kist tedavisi için doğum kontrol hapını 6 ay süreyle kullanan kadınlarda, vücuttaki yağ oranının değiştiğini anlatan Yıldız, "Detaylı şekilde değerlendirdiğimizde vücuttaki yağ miktarının arttığını, bunun da özellikle bel çevresine doğru toplandığını görüyoruz. Uzun süreli kullanımda doğum kontrol hapları, vücuttaki yağın miktarını ve bulunduğu bölgenin şeklini değiştirebiliyor" dedi.

  Doğum kontrol haplarının kullanımından, tedavi dışında kaçınılmasını tavsiye eden Yıldız, risk grubundaki kadınların, doğum kontrol amacıyla hap yerine alternatif yöntemleri uygulaması gerektiğini kaydetti.

  Okunma: 2670 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -