Kahramanmaraşın Tarihi - Kahramanmaraşın Tarihçesi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kahramanmaraşın Tarihi - Kahramanmaraşın Tarihçesi

 1. Kahramanmaraşın Tarihçesi

  11.yüzyılın sonlarında Anadolu'ya kesin olarak yerleşen Türklerin egemenliğinde kaldı.1243'te Moğol İşgaline uğrayan Maraş,II.Anadolu Beylikleri devrinde Dulkadiroğulları'nın oldu.1516'da Osmanlı egemenliğine geçen Maraş, 1516-1919 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde kaldı.Mütareke Döneminde önce İngilizler,sonra Fransızlar tarafından işgal edildi.


  Kurtuluş Savaşı dönemi

  Kahramanmaraşın kurtuluş savaşındaki yeri için Kurtuluş Savaşı, özellikle Türk-Fransız CephesiMaraş Savunması makalelerinde anlatılmaktadır. Kurtuluş Savaşı`nda kahramanca düşmanlara saldırmış ve onları yenmişlerdir.Atatürk ise bu davranışa karşılık Maraş iline şimdiki adı ile Kahramanmaraş adı vermiştir.


  Kahramanmaraşın Tarihi


  Halkı direnişe sevk eden olaylar şöyle gelişti:Fransız işgalinin ilk günlerinde Maraş kalesinden Türk bayrağı indirildi.Fakat,halk tekrar astı. Sütçü İmam Olayı:Yolda Müslüman kadınlara taciz eden 3 Ermeni asker civardaki kahvelerden birinin müdahalesiyle karşılaştı.Kahvedekilerden 1 kişi öldürüldü, 1'i de yaralandı. Fakat, Sütçü Ali Hoca (Sütçü İmam) olaylara müdahale ederek 2'sini öldürdü. Direnen Maraş halkı 1920 yılında işgalden kurtuldu. 1921 yılında Ankara Antlaşmasını imzalayan Fransa Antep, Urfa ve Maraş'a unvan verdi.

 2. 2011-07-27 #2
  Arkadaşım,

  Kahraman ünvanı, Atatürk tarafından verilmemiştir; şehrin ismi 1973 yılında değişmiştir. Her isteyenin ekleme-çıkarma yaptığı, ilkokul öğrencilerinin bile kendi kafalarına göre birşeyler çiziktirdiği Wikipedia'dan buraya kopyalanmış bir metin bu.

 3. 2013-02-11 #3
  bu göstermiş olduğunuz resim k,maraş ın neresi

 4. 2013-04-24 #4
  Benim güzel memleketim KAHRAMAN MARAŞ SENI SEVMEYEN ÖLSÜN

  Okunma: 13679 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -