Edebi Akımlar - Gelecekçilik Hakkında Bilgi (Fütürizm) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Edebi Akımlar - Gelecekçilik Hakkında Bilgi (Fütürizm)

 1. 20. yüzyılın başlarında İtalyada ortaya çıkmıştır. Edebiyatta devrim ve dinamizmi vurgulayan akım olarak değerlendirilir. İtalyan şair, romancı, oyun yazarı ve yayın yönetmeni Filippo Tommaso Marinettinin 1909 de Pariste Le Figaro gazetesinde yayınladığı bildiri gelecekçiliğin manifestosu oldu. Bildiride, Bizler müzeleri, kütüphaneleri yerle bir edip ahlakçılık, feminizm ve bütün yararcı korkaklıklarla savaşacağız deniyordu. Bu geçmişin bütünüyle reddi demekti.


  Aynı bildiride, Biz dünyadaki gerçekten sağlıklı tek şeyi, yani savaşa ve ölüme gotüren güzel düşünceleri yüceltiyoruz sözleri, siyasal alanda o dönemde gelişen faşizmden yana bir tavrın da açık göstergesiydi.

  Gelecekçiliğin kurucusu Marinetti, Avrupada birçok yazarı etkiledi. Rusyada Velemir Hlebinikov ve Mayakovski gelecekçiliğe yöneldi. Rus gelecekçiler kendi bildirgelerini yayınladı. Puşkin, Tolstoy, Dostoyevski reddedildi. Şiirde sokak dilinin kullanılması istendi.

  1917 Ekim devriminden sonra da gelecekçi akım güçlendi. Mayakovskinin ölümüne kadar etkisini sürdürdü. İtalyadaki gelecekçiler ilk şiir antolojisini 1912 de yayınladı.

  Gelecekçilik faşizm ile özdeşleşti. Ve 1920 lerin ortalarına doğru etkisini yitirdi. Eserlerinde mantıklı cümleler kurmayı reddeden gelecekçilerin parolası, œsozcüklere özgürlüktü. Ezra Pound, D. H. Lawrence ve Giovanni Papini bu akımdan etkilenen yazarlardır.
  Güncelleme : 2017-05-25
  Okunma: 1193 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -