Cistik: Bar oynarken ayağa giyilen ayakkabıdır. Derisinin çok yumuşak olması en büyük özelliğidir. Bu özelliğe istinaden ayak figürleri daha kolay gerçekleştirilir. Yaşlılar tarafından giyilene markop, gençlerin giydiğine yemeni denir.


Erzurumun Yöresel Giysileri ve Takıları


Zığva:
Uçkurlu, beli bol lacivert kumaştan yapılan arkası torba şeklinde pileli giysidir. Bunun üzerine siyah ipek kaytan süs olarak işlenir. Zırva'nın bol olmasını sağlayan pile sayısının 32 olmasına özen gösterilir.

Yelek:
Lacivert kumaştan yapılmıştır. İki tarafa kapanabilen kaytanlı ilikleri vardır. Kenarları ve cep ağızları kaytanla işlenmiştir.

Gömlek:
Gömlekler beyaz olup dik yakalıdır. Düğmeleri beyaz veya siyah olabilir. Uzun olan kol ağızlarında 4-5 düğme bulunur.

Kazeki:
uzun kollu kısa bir cekettir. Kolları geniş kol etrafları siyah kaytanla, ön tarafı ve cep ağızları motifli kaytanla süslüdür.

Kuşak:
eskiden Acem, Trablus veya Tosya şalı diye adlandırılan renkli iplerle örülmüş-dokunmuş, bar oynayanın belini sıcak tuttuğu gibi aynı zamanda cep vazifesi gören kumaştır.

Gümüş köstek:
Gümüşten yapılmış, yelek üzerine asılan daha önceleri saat taşımada kullanılan ince zincirden aksesuardır.

Bazubent:
Ekseriyetle boncukla örülür. Gümüş olanları da vardır. Kola takılan içerisine karınca duası, ayet-el-kürsü duaları konulur.

Mendil:
Erzurum barlarında mendil kullanmak bir maharet işidir. Mendil her barın ritmine ve psikolojisine göre kullanılır.

KADIN KIYAFETLERİ

Erzurumun Yöresel Giysileri ve Takıları


Bindallı:
Kadife üzerine simle Türk motifleri işlenmiş giysidir. Göğüs ve boyun kısımları dantelle süslenebilir. Aynı danteller kol ağzına da eklenir. Kol,beden ve bel kısmı vücuda oturur, tek kısmı ise rahat hareket maksadıyla geniş yapılır.

Leçek(yazma):
Başa örtülen,pullarla ve boncuklarla oyalanarak süslenen pamuktan yapılmış başörtüsüdür. Bu isim halen kullanılmaktadır.

Gümüş kemer:
Bar oynayan Erzurumlu kadının belinde bulunur. Muhtelif parçalar halkalarla birbirine tutturularak kemer oluşturulur. İşlemelidir. Kaşı daha süslüdür. Bazılarında sedef kakmalar bulunur. Şimdi kakmalı kemerler yapılmadığından antika değeri taşımaktadırlar.

Pabuç:
Pabuçlar siyah ve önden bağlıdır. Yumuşak deriden yapılmış olup hafiftir. Kolay hareket olanağı sağlar.

Dizleme:
Beyaz yünden örülmüş, diz kapaklarına kadar uzanan çoraplardır.

Mendil ve diğer aksesuarlar:
Erkek barlarında olduğu gibi, kadın barlarında da barbaşı ve pöççükte mendil bulunur. Ayrıca boyuna beşi birlik, Oltu taşı kolyeler, kollara burma bilezik parmaklara da yüzük takılır.

TAKILAR

Erzurumlu dadaşın göğsünde sarkıttığı gümüş zincir köstek, başta gelen takıdır. Köstek baştan geçirilerek şal üzerine sarkıtılır ve ucu şal arasına tutturulur. Köstek saçağı, şal üzerinde ayrı bir görünüm sağlar.


Kemer:
Bele gümüş kemer bağlanır ve bindallı entarinin arka kısmı bu kemerle pileli hale getirilir.

Baş Örtüsü:
Başa iğne oyalı veya dantelli beyaz başörtüsü bağlanır.

Pabuç:
Altı köseleden yapılan alçak ökçeli, önden atma bağlı siyah ayakkabı, yöresel pabuçtur.

Mendil:
Etrafı dantelli beyaz mendil, kadın kıyafetinin tamamlayıcı unsurudur.