Atatürk'ün Türk Tarihine Verdiği Önem - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk'ün Türk Tarihine Verdiği Önem

 1. Atatürk'ün Türk Tarihi ve Türk Dili konularına ne denli önem verdiği, ölümünden kısa bir süre önce yazdığı vasiyetname ile, mal varlığını Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu'na bırakmış olmasından anlaşılır. Bu iki kurumun bütçesi, bugün de Atatürk'ün mirasından karşılanmaktadır.


  Atatürk'ün Türk Tarihine Verdiği Önem

  Bir insanın milli değerlerine sahip çıkması için milletini sevmesi; milletini sevmesi için ise onu tanıması gerekir. Milletinin geçmişte yaşadıklarını öğrenen insan, ona daha sağlam bağlarla tutunur; sadakati katlanarak artar ve milli duyguları daha da perçinlenir.


  Türk Milleti'nin büyüklüğüne bütün Türklerin inanmasını arzulayan Atatürk, bu fikri savunmayı hayatı boyunca amaç edinmiştir. "Büyük devletler kuran atalarımız büyük ve geniş uygarlıklara da sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek Türklüğe ve dünyaya bildirmek bizler için bir borçtur."..."Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." (Afet İnan, Atatürk hakkında Hatıralar ve Belgeler, 1968, s. 311) diyerek; Türk insanının tarihini öğrenmesinin önemini vurgulamıştır.  Türk kültürünü ve Türk tarihini bilimsel yoldan araştırmak, tanıtmak ve yaymak amacıyla, Atatürk kurumun çalışmalarına önderlik etmiş, çalışma planını kendisi çizmiş; Türk ve Türkiye tarihini aydınlatacak araştırmacılara yol gösterici nitelikte aşağıdaki direktifleri vermiştir:


  ".... Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir, yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır."


   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-08-11

Konu Etiketleri

atatürk ün tarihe verdiği önem ve yaptığı çalışmalar, atatürk ün türk tarihinin araştırılmasına verdiği önem, atatürk'ün milli tarihe verdiği önem kısaca, atatürk'ün tarihe verdiği önem ile ilgili sözleri, atatürk'ün tarihe verdiği önem maddeler halinde

  Okunma: 4817 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 2.9/5 - 23