Atatürk’ün Ölümü ve Sonrasında Yaşananlar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk’ün Ölümü ve Sonrasında Yaşananlar

 1. O gün, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı, İstanbul’da Dolmabahçe’den dalga dalga bütün dünyaya yayılan acı haberinin ardındanCumhurbaşkanı’nın kim olacağı konusu konuşulmaya başlanmıştı. Kurtuluş Savaşı’nın komutanlarından Kazım Karabekir, Ali FuatCebesoy, Rauf Orbay, Fethi Okyar, Şükrü Kaya adı Cumhurbaşkanlığı için zikrediliyordu.Ordu komutanları Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ınşahsında, İnönü’yü devlet başkanı olarak görmek isteyen düşünceleriniifade etmişlerdi. Mareşal Çakmak, I. Ordu Komutanı OrgeneralFahrettin Altay’ı, II. Ordu Komutanı Orgeneral İzzettin Çalışlar’ı, III. Ordu Komutanı Ali Hikmet Ayerdem’i birer birer dinlemiş,yardımcısı Orgeneral Asım Gündüz’ün de aynı fikirde olduğunuöğrendikten sonra bu dileği Başbakan Celal Bayar’a bildirmişti.


  Atatürk’ün Ölümü ve Sonrasında Yaşananlar

  Bu temenni, yeni devlet başkanı için ordunun verdiği bir “muhtıra”değildi ama tek adayı belirlemeye de yeterli gelmişti. Atatürk’ünölümünden bir gün sonra, Meclis Başkanı Abdülhalik Renda, Anayasagereğince “Yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere” parlamentoyuoturuma davet etti. Bu oturumdan önce, parti genel sekreteriTevfik Fikret Sılay’ın çağrısıyla toplanan Cumhuriyet Halk PartisiMeclis Grubu, Malatya Milletvekili İsmet İnönü’nün adaylığına oybirliğiylekarar verdi. Meclis de, rakipsiz adayı oybirliğiyle devletbaşkanlığına getirdi. Artık İnönü devri başlıyordu.

  Cumhurbaşkanı İnönü, aralarında bazı konularda belirgin bir görüş ayrılığı olmasına rağmen, başbakanlık görevini yine Celal Bayar’dabıraktı. İlk on gün, cenazenin telaşıyla geçti. Atatürk’ün naaşıİstanbul’dan Ankara’ya getirildi. Etnografya müzesindeki geçicikabrine konuldu. O gün, millete yayınladığı beyannamede İnönüşunları söylüyordu: “Devletimizin banîsi ve milletimizin fedakar,sadık hadîmi, insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması eşsiz kahramanAtatürk, vatan sana minnettardır!
   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-08-07

Konu Etiketleri

atatürk'ün son günleri ve ölümü, atatürk'ün ölümünden sonra gerçekleşen olaylar, atatürkün ölümü ile ilgili yazılar, atatürkün ölümü kısaca, atatürkün ölümü tarihi

  Okunma: 1680 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 5/5 - 1