Atatürk'ün Babasının Ölümünden Sonra Yaşadığı Sorunlar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk'ün Babasının Ölümünden Sonra Yaşadığı Sorunlar

 1. Babasının ölümü üzerine okuldan ayrılmak zorunda kalan Atatürk ve ailesini zor günler bekliyordu. Eşini kaybettiğinde kızı Naciye'ye hamile olan Zübeyde Hanım, 1890'ta doğum yaptı. Maddî durumu yetersiz olan Zübeyde Hanım çocuklarını alarak Langaza'da tarım işiyle uğraşan ağabeyi Hüseyin Ağa'nın çiftliğine yerleşti. 1901 yılında Atatürk'ün kız kardeşi Naciye, verem hastalığına yakalanıp hayatını kaybetti. Babasını ve kısa bir süre sonra kız kardeşini kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşayan Atatürk'ün, dayısının çiftliğinde ailenin erkeği olarak aldığı sorumluluklar artmıştı. Çiftlikte geçen bu dönemde Atatürk doğayla iç içe oldu, dayısına işlerinde yardımcı olduğu için el becerileri arttı. Ancak Zübeyde Hanım oğlunun öğreniminin yarım kalmasından üzüntü duyuyordu. Onun caminin imamından ve özel öğretmenden aldığı eğitim yetersiz kalınca Zübeyde Hanım Atatürk'ü, iyi bir eğitim görmesini sağlamak için halasının yanına, Selanik'e gönderdi.


  Bu arada abisine daha fazla yük olmak istemeyen ve aldığı küçük emekli aylığı ile geçinmekte zorluk çeken Zübeyde Hanım, Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile evlendi. Ragıp Bey'in önceki evliliğinden dört çocuğu vardı. Bu evlilik, babasının hatırasına saygı gösterilmediğini düşünen Atatürk'ü kızdırmıştı. Annesinin ikinci kez evlenmesini içine sindiremeyen Atatürk, uzun süre annesini aramadı. Ancak bu düş kırıklığı onun çalışma azmini arttırdı. Zira küçük yaşta babasını kaybetmesi de onun kendi ayakları üstünde durma gücünü kazanmasını ve hayatta başarılı bir şekilde mücadele etmesini sağladı. Prof. Dr. Şerafettin Turan'ın Mustafa Kemal ATATÜRK biyografisinde konuyla ilgili olarak şu bilgilere yer verilmişti:


  Zübeyde Hanım'ın Ragıp Bey ile ikinci bir evlilik yapması, ana ile oğul arasında dikkatlerden kaçmayan bir sorun da yaratmıştı. Ragıp Bey, Teselya Yenişehir'den Selanik'e göçmüştü. Eşini yitirmiş, dört çocuğuyla dul kalmıştı. Süreyya ve Hakkı adlarında 2 oğlu ile birinin adı Rukiye olan 2 kızı vardı. Zübeyde Hanım'la evlendiğinde Mustafa ve Makbule kardeşler için psikolojik de olsa bir üvey baba ve üvey kardeşler sorunu baş göstermişti. Makbule bu yeni hayata ayak uydurmakta gecikmemişti ama Mustafa üvey babanın bulunduğu çatı altında oturmak istememişti. Atatürk yaşamının sonlarında üvey babasından söz ederken "Bana karşı çok saygılı davranmış, büyük adam muamelesi etmiştir." diye olumlu bir görüş sergilemişti ama evden ayrılışını Afet İnan'a babasını yitiren bir çocuğun isyanı olarak şöyle açıklamıştı: "Anamın böyle bir aile bağı yapmasını takdir ettim. Ancak çocukluk duygum isyandan ibaretti.

 2. 2012-11-11 #2
  çok işe yaradı tşk

 3. 2015-04-23 #3
  Tmm istediğim cvpı bulamıyorum yardım lütfen kızım 1sınıf öğrencisi atatürk çocukken diye bir başlık var ve devamını getirmemizi istemişler kısa bir bölümü yazılmış mustafa kemal okula başladıktan kısa bir süre önce babasını kaybetti bunun üzerine annesi ve kız kardeşi makbulu ile dayısının yanına yerleştiler mustafa köy hayatına iyice alışmıştı fakat babasınınbenim oğlum çok büyük adam olacaksözünü hatırladıkça çok üzülüyordu çünkü köyde okula gidemiyordu zübeyde hanım mustafanın okulu ne kadar özlediğini biliyordu BUNUN DEVAMINI İSTİYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN

 4. 2015-04-26 #4
  Aynı sorunun cevabını bende istiyom ödev aynı lütfen yardımcı olun

 5. 2015-04-30 #5
  az çok işe yaradı

 6. 2015-12-12 #6
  Yukarıda yazılanları okumuş olsaydınız sevgili arkadaslarim sorunun cevabini çoktan bulup kendi cumlelerinizle yazmış olacaktiniz

  Okunma: 21662 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -