Volta Pili Deneyi Deneyin Amaçları ve Sonucu - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Volta Pili Deneyi Deneyin Amaçları ve Sonucu

 1. DENEYİN AMACI:Volta pilinin yapısını ve özelliklerini incelemek.

  KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:

  1-üç ayak veya döküm ayak (2 adet)

  2-statif çubuk

  3.bakır elektrot

  4-çinko elektrot

  5-hertz ayağı

  6-voltmetre

  7-bağlama parçası

  8-beherglas

  9-anahtar

  10-bağlantı kablosu

  11-sülfirik asit

  12.ampul ve duy

  DENEY DÜZENEĞİ:

  İsim: image008.jpg
Görüntüleme: 824
Büyüklük: 8,3 KB (Kilobyte)


  DENEYİN YAPILIŞI:

  1-Beherglas içine 200 ml su koyunuz. Üzerine bir miktar sülfirik asit dökünüz.

  2-Bakır ve çinko elektrotları şekilde görüldüğü gibi çözeltiye daldırınız.(Gerekirse iki döküm ayak arasına Statif çubuk geçirerek, hertz ayaklarına elektrotlar tutturulabilir.)

  3-Voltmetrenin ( + ) ucuna bakır, ( - )ucuna çinko elektrotları bağlıyarak pilin E.M.K. ‘sını ölçünüz.

  DENEYİN SONUCU:

  Voltmetre göstergesinin hareket etmesi devreden bir akım geçtiğini gösterir. Volta pilinde voltmetrenin gösterdiği değer 1,1 volttur.

  TEORİK BİLGİ:

  Bir iletken çözelti içine iki farklı iletken çubuk batırılarak bir pil meydana getirilir. İletken çözeltiye elektrolit, iletken çubuklara da elektrot denir. Çubuklar pilin kutuplarıdır.

  İlk defa İtalyan fizikçisi Alessandro Count VOLTA bu düzeneği kurup ilk elektrik üretecini yaptığı için bu pile "volta pili" denir.

  Sulandırılmış sülfirik asit çözeltisi içine batırılarak basit bir volta pili yapılabilir. Çinko atomları çözelti içinde çözünerek (+) yüklü iyon durumuna geçerler. Bu durumda çinko elektrot ( - ) , bakır elektrot ( + ) yük kazanır. Çinko elektrottaki ( - ) yükler iletken vasıtasıyla bakır elektrota ulaştıklarında çözeltiden gelen hidrojen iyonları nötr hale geçip gaz halinde bakır elektrot üzerinde toplanırlar. Zamanla bakır elektrot etrafında hidrojen gazının birikmesi arttığı için volta pili akım vermez hale gelir. Bu olaya "kutuplanma" denir. Deneyin sonunda(-) kutup çinko levha, ( + )kutup ise bakır levha olmuştur.

  Yeni yapılmış bir volta pilinin iki kutbu arasına bir voltmetre bağlanırsa, voltmetre 1,1 voltu gösterir. Volta pili çok çabuk biten bir pildir. Elektrolitleri sıvı olduğundan bir yerden bir yere taşınması zordur ve ekonomik değildir. Bu bakımdan günümüzde bunun yerine kuru piller tercih edilir.   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-26
Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

volta pili çalışma prensibi, volta pili deney raporu, volta pili nasıl çalışır, Volta Pili nedir, volta pilini deneyi kim buldu

  Okunma: 2561 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 5/5 - 1