Galvani Pili ve Volta Pili Arasındaki Farklar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Galvani Pili ve Volta Pili Arasındaki Farklar

 1. Pavia Üniversitesi fizik profesörü ALESSANDRO VOLTA ( 1745-1827) Galvani'nin hayvansal elektrik teorisine şiddetle karşı çıkıyordu. Statik elektrik konusunda bir dizi ayrıntılı deney yapmış olan Volta İndüksiyon yoluyla elektriği yoğunlaştırmaya yarayan elektrofor 'u yapmıştı ve bununla bir Leyden kavanozunu nisbeten düşük bir yükle istediği kadar doyurabiliyordu. Yine bu aletin yardımıyla bugün elektriğin çok düşük "voltajları "olarak adlandırdığımız miktarların saptanması da olanaklı hale gelmişti. Volta bu düşük voltajları elelktroforun yardımıyla bir elektrometreyi çalıştıracak denli yükseltebiliyordu.


  Bu oldukça karmaşık bir ölçme yöntemiydi. Ama elektrometre bir voltun binde birini ölçemediği için tek çare buydu. Böylece volta önce voltajı yükseltmenin yolunu bulmuş ve buradan yola çıkarakta Galvani'nin deneylerindeki voltajın farklı metallerin kullanılmasından doğduğu kanısına varmıştır. Bir araya getirilen farklı metaller arasında temas potansiyelinin bulunduğunu saptayan
  Volta bu kez " hayvansal elektriğin " sadece temas potansiyelinin bir sonucu olabileceğini düşünmeye başladı.

  Galvani Pili ve Volta Pili Arasındaki Farklar

  Yeni bir dizi deneye girişen Volta metal disklerin arasına ıslak kurutma kağıtları koymayı denedi ve 1800 yılında sürekli - akım elektriğinin ilk kaynağı olan "volta yığınını " bulduğunu açıkladı. Volta yığını gerekliydi. Zira Volta'nın elektriği ölçmek için tek çaresi bir kıvılcım çıkarmaya yetecek potansiyeli elde etmekti. İlk elektrik bataryasını yapabilmek için 20 ya da 30 diski üst üste yığması gerekmişti ve bu yolla elektrik elde etmeyi başardıktan sonra bu işin Galvani'nin hayvansal elektrik teorisindeki hayvanla hiç bir ilgisi bulunmadığını, elektrik elde etmek için hayvanlara gerek olmadığını açıkladı.


  Böylece Galvani - Volta savaşını Volta kazanmıştı ama Galvani metal disklerin de gerekli olmadığını kanıtlayarak son sözü söylemekte gecikmedi. Farklı konsantrasyonlarda tuzlu su kullanan Galvani bu yolla tümüyle fizyolojik elemanlardan oluşan bir devre yapmayı başarmıştı.

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-26
Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

galvani bakış açısı, galvani ve voltanın bakış açıları arasındaki fark, ilk pilin keşfi galvani ve volta, luigi galvani çalışmaları

  Okunma: 2284 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 4.5/5 - 6