Türkiye'deki Toprak Tipleri ve Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkiye'deki Toprak Tipleri ve Özellikleri

 1. Türkiye’de; çeşitli iklimlerin görülmesi,ana kayaların farklı yapılarda olması,yerşekillerinin farklılığı ve bitki örtüsünün çeşitliliği gibi nedenlerden dolayı farklı topraktipleri görülür.Ülkemizdeki başlıca topraklar şunlardır:Zonal TopraklarAna kayanın bulunduğu yerde çözünmesiyle oluşan yerli topraklardır.


  a) Kahverengi Orman Toprakları: Orman örtüsü altında oluşan bu topraklar organikmadde bakımından zengin olduklarından renkleri koyudur. Yıkanmanın fazlaolduğu yerlerde asitli ve kireçsiz orman toprakları oluşmaktadır. Ülkemizde bu tiptopraklar, Kuzey Anadolu Dağlarının denize bakan yamaçlarında yaygındır. İyi yıkanmış bu topraklar çay ve kivi yetiştirmek için oldukça elverişlidir.


  b)Kırmızı Akdeniz Toprakları (Terra-Rossa):
  Organik madde bakımından fazlazengin olmayan bu topraklarda genellikle turunçgil, bağcılık ve zeytin tarımı yapılmaktadır.Bu topraklar ülkemizde Marmara Bölgesinin güney kesimi ile Ege ve Akdenizbölgelerinde yaygın olarak görülmektedir.

  c) Kahverengi Bozkır Toprakları:
  Bozkır sahalarında, yıllık yağış miktarının 400mm’nin altında olduğu yerlerde oluşan bu topraklar, organik madde bakımından fazla zengin değildir. Ülkemizin iç kesimlerinde yaygın olan bu topraklarda genellikletahıl tarımı ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

  d) Kestane Renkli Bozkır Toprakları:
  Bozkır alanlarında yıllık yağış miktarının400-600 mm olduğu yerlerde oluşan bu topraklar, organik madde bakımından zengindir.Ülkemizin iç kesimlerinde görülen bu toprakların bulunduğu alanlarda genellikletahıl tarımı ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

  e) Çernezyom (Kara Topraklar): Karasal iklimde çayır bitki örtüsü altında olu-şan bu topraklara Erzurum-Kars çevresinde ve Doğu Karadeniz Dağlarında rastlanır.Üzerinde gür otlakların bulunduğu bu alanlarda genellikle büyükbaş hayvancılıkyapılmaktadır.


   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-07-23
Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

laterit toprak nerede görülür, toprak tipleri konu anlatımı, türkiyede toprak tipleri ve dağılışı, türkiyedeki toprak tipleri, türkiyedeki toprak tipleri ve dağılış özellikleri

  Okunma: 2159 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 3/5 - 2