Sürekli günesten koruyucu kullanin. Günes ultraviole A (UVA) ve ultraviole B (UVB) isinlari yayar. Günümüzde UVA ve UVB'nin erken deri yaslanmasi, leke olusumu, ve hatta deri kanserlerine sebep oldugu bilinmektedir. Gün içi normal hayatta bile farkina varmadan sürekli ultraviole isinlarina maruz kaliriz. Örnegin camdan UVA isinlari rahatlikla geçmektedir.. Hamilelikte hromonlarin etkisi ile cilt hassaslasir ve lekelenmeye meyilli hale gelir. Bu yüzden hergün, düzenli olarak sabahlari yag içermeyen en az 20 faktörlü bir günesten koruyucu krem kullanilmalidir. Ayrica sokaga çikmadan önce ve uzun sure günesli ortamda kalinacagi zamanlarda günesten koruyucu ürün üç veya dört saatte bir tekrar sürülmelidir. Yaz aylarinda plaja inmeden yarim saat önce günesten koruyucu sürülmelidir. Havuz ve denize girdikten sonra tekrar sürmeye özen gösterilmelidir. . Günesten koruyucu ürün hem UVA hem de UVB'ye etkili , en az 20 faktörlü olmalidir. Sivilce ve ciltte yaglanma sikayeti olanlar özellikle yagsiz (oil_free) günesten koruyucu kullanmalidirlar


İsim:  cilt.jpg
Görüntüleme: 833
Büyüklük:  85,8 KB (Kilobyte)


• Yüz temizligi düzenli yapilmalidir. Çünkü bazi hamilelerde cilt daha yagli hale gelir. Eger düzenli temizlenmezse gözenekler tikanarak sivilce artisi olabilir. Bazen de hamilelerde cilt kurulugu olabilir. Uygun olmayan temizleyici ürünler ciltte tahrislere veya allerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Hamile kadinlarda cilt günde bir veya iki kez temizlenmelidir. Temizleyici ürün cilt yapisina uygun olmalidir. Yagli ve karma ciltler köpük veya jel seklindeki temizleyici ürünleri kullanabilirler. Bu ürünler asiri kurutucu olmamalidirlar. Çok kuru ve hassa ciltler ise cilt yapilarina uygun jel, köpük veya süt seklindeki ürünleri kullanabilirler. Günde ikiden fazla cildi yikamak cildi tahris eder, yaglanma artisina hatta sivilcelenmeye sebep olur.• Nemlendirici kullanimi da önemlidir. Hamilelik döneminde bazi ciltler yaglanirken bazilarinda kuruluk olusabilir. Yagli ciltler yag içermeyen oil-free ibareli krem yada losyonlar kullanmalidirlar. Kuru ve hassa ciltler cilt tiplerine uygun ürün kullanmalidir. Sabah nemlendirici olarak günesten korucu ürün de tek basina kullanilabilir veya nemlendici üzerine uygulanabilir. Nemlendirici kullanimi sikligi cildin ihtiyacina ve dis etkenlere göre degisir. Günde bir kez veya da sik kullanilabilir.
• Hamile kadinlarda asiri terleme nedeniyle banyo ihtiyaci artar. Banyo hergün veya hafta da en az üç kez yapilabilir. Terleme ve kilo artisi nedeniyle kasik, gögüs alti ve koltuk alti gibi kivrim bölgelerinde pisik, isilik veya mantar olmamasi için banyodan sonra iyi kurulanilmalidir. Ayrica kivrim bölgeleri pudralanabilir veya hafif bir krem sürülebilir. Cilt kurulugundan yakinanlar için hafif bir vücut losyonu uygun olabilir.• Hamilelikte ciltte çatlak olusmamasi için alinabilecek önlemler ne yazikki kisitlidir. Masaj veya cilt yagi gibi ürünlerin kullaniminin faydali olup olmadigi tartismalidir. Cildin asiri gerilmesi cilt çatlaginin sebeplerinden biridir. Bu yüzden kilo alinmamasina özen gösterilmelidir. Cilt çatlagina faydali oldugu belirtilen kremleri doktor gözetimi altinda hamileligin dördüncü ayindan sonra baslayabilirsiniz. Ancak faydasinin garantili olmayabilecegini belirtmek gerekiyor. Dogumdan sonra emzirme olmadigi dönemde cilt çatlagi deri hastaliklari uzmani tarafindan tedavi edilebilir. Tedavi erken dönemde baslanirsa yüz güldürücü olabilir. Tedavide retinoik asitli kremler, meyva asitli kremler, vitamin enjeksiyonlari ve laser uygulamalari . kullanilmaktadir. Cilt çatlaginda bu tür tedaviler faydali olabilse de yüzde yüz tedavi henüz bulunamamistir.• Hamilelik döneminde varis ve kilcal damar artisina meyil oldugunu daha once anlatmistik. Ailesinde varis ve kilcal damar öyküsü olanlar, hamilelik öncesi bu tür sikayeti olanlar ve ayakta uzun sure kalmasi gereken meslegi olanlar dikkatli olmalidirlar. Varis ve kilcal damara olusumuna egilimli olan kisilerin varis çorabi giyilmesi uygun olacaktir. Hamileler için özel üretilen varis çoraplari mevcuttur. Her sabah yataktan kalkmadan önce giyilmelidir. Bacak kaslarini kuvvetlendirmek ve kas hareketlerinin damarlar üzerine masaj yapici etkisinden yararlanmak için yürüyüs çok faydalidir. Günde en az bir kez, 30 dakika kadar bacaklari kalp hizasinin üstünde uzatarak dinlendirilmelidir. Dogumdan sonra varis ve kilcal damarlarin bir kisminda gerileme olur. Iyilesmeyenler laser, skleroterapi veya ameliyat yöntemleriyle tedavi edilebilir.