Hamilelik dönemini 3 evrede incelediğimiz zaman
-birinci trimester,
-ikinci trimester
-üçüncü trimester olmak üzere gelişiyor.


İlk üç ayda beslenme Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi, henüz anne adayının gebeliğini ilk öğrendiği dönemdir. Anne adayı, bu dönemde öncelikle beslenmesine çok dikkat edecek. Bu ilk dönemde genel şikayetler bulantı, sindirim şikayetleri ve uykuya eğiliminin olması ve bu yüzden de anne adayının bebeğinin beslenmesini aksattığı için kaygı duyması. Halbuki çoğu anne adayı ne kadar az beslenirse beslensin bu dönemde bebeğin kalori ihtiyacı çok az olduğu için bebeğine birşey olmaz.Mide bulantıları anneyi korur. Özellikle mide bulantılarının ve mide yanmalarının olması beslenmeyi daha önemli hale getiriyor.Anne adaylarının mide bulantılarının nedeni anne adayını toksik maddelerden korumaktır. Bu ilk üç aylık dönem aynı zamanda bebeğin iç organlarının oluştuğu dönemdir. Bu dönemde içeriye toksik maddelerin girmemesi lazım.


Hamilelik Döneminde Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?Anne adayı nelerden uzaklaşır?
Bu dönemde anne adayları sigaradan uzaklaşırlar ki bu gebelik öncesinde sigara içen anne adayının mide bulantılarının getirdiği bir sonuç olarak çok yararlı bir gelişmedir. Aynı oranda mide bulantılarından şikayet eden anne adayı alkolden de uzaklaşır.

Bu döneme damgasını vuran özellikler, anne adayının hamile olduğunu anlaması ve kanıksaması, bebek açısından da bebeğin organ gelişiminin tamamlanmasıdır.

Bu dönemde anne adayının beslenmesine çok dikkat etsek de anne adayının beslenmesi ve dolayısıyla bebeğin beslenmesi asıl sonraki dönemlerde daha da önem taşır.