Pap Smear Testi Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Pap Smear Testi Nedir?

 1. Rahim ağzındaki (serviks) kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişikliği belirleyen basit bir testtir. Bu test bazen hafif bir enfeksiyon belirtisinin yakalanabilmesini de sağlar.


  Pap Smear Testi Nasıl Yapılır?
  Jineekolojik muayene sırasında, doktorunuz tarafından steril özel bir çubukla rahim ağzındaki hücrelerden sürüntü şeklinde bir örnek cam üzerine alınır. Alınan bu örnek labaratuvar'a (patolojiye) gönderilerek incelettirilir.

  Pap Smear Testi Esnasında,örnek alınırken hiçbirşey hissetmezsiniz.
  ANORMAL SMEAR NE ANLAM TAŞIR ?
  Bazen hiçbir anlam taşımaz. Basit bir tedavi ile geçebilecek hafif bir enfeksiyon ya da örneğin alındığı bölgede bazı hücresel değişiklikler bu testle anlaşılabilir. Her hücresel değişiklik kanser demek değildir. Ancak kişinin hekim tarafından daha sıkı izlenmesi gerekebilir. Bazen bu hücresel değişiklikler kanser anlamı taşır. Rahim ağzı kanseri anlamına gelen değişiklikler bulunduğunda hemen tedavi şansı doğar. Gecikildiğinde kadının ölümü ile sonlanabilecek rahim ağzı kanseri,bu testle bulunduğunda hemen tedavi edilirse, hastalıktan eser kalmaz.Bu testle en erken dönemde tanı konulmuş olur.


  Pap Smear Testini Kimler Yaptırmalıdır?
  Her kadın bu testi,adet görmeye başladığı andan itibaren menopozda da devam ederek hayatı boyunca önerilen sıklıklarla yaptırmalıdır.Pap smear erken tanı koymaya yönelik bir test olduğundan yaptırmak için kadının şikayeti olması gerekmez.Rahim ağzında yarası olan,cinsel ilişki sırasında ağrı ve batma duyan,damla şeklinde kanaması olan ya da sürekli akıntısı olan kadınlar hiç vakit kaybetmeden pap smear testini yaptırmalıdır.

  Pap Smear Hangi Dönemlerde Yaptırılmalıdır?
  Pap smear için en uygun zaman iki adet kanamasının ortasındaki günlerdir.Testten önceki 48 saat cinsel ilişki olmaması,hazneye ilaç konulmaması daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

  NE SIKLIKTA YAPTIRMALI ?
  Eğer bir probleminiz yoksa altı ayda bir yaptırmak gereklidir. Eğer genital herpes tanısı konmuşsa veya üreme organlarınızın bulunduğu yerde siğel varsa ya da geçmişte yaptırdığınız pap smearden olağan dışı sonuç geldi ise her üç ayda bir veya doktorunuzun önerdiği sıklıkta tekrarlanması yararlı olacaktır.   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-05-15 #2
  merhaba bende gecenlerde kanser testi yaptirdim sonuc pap 3 de cikti bu ne anlama geliyor ne yapmaliyim.kanser baslangici olabilirmi?

  Okunma: 2113 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0