Polikistik Over Sendromu, doğurgan yaştaki kadınların yüzde 4-6'sında rastlanan bir hastalık. Op. Dr. Yurdanur Aktan, nedeni bilinmediği için tedavisi de tam olarak yapılamayan bu hastalığın uzun dönemdeki sonuçlarını öngörmenin mümkün olmadığını belirtiyor.


Polikistik Over Sendromu (POC) bazen hiç belirti vermeyen ve kadınların rutin doktor kontrollerinde ortaya çıkan bir hastalık. Yumurtlamanın olmadığı, androjen hormonların yükseldiği, kıllanma ve şişmanlıkla tanımlanan bu hastalıkta, belirti vermeyen hasta oranının yüzde 20'lerde olması, dikkatli olmayı gerektiriyor. İnfertilite (kısırlık) nedeniyle başvuran kadınların yüzde 75'inde görülen hastalıkta gebelikte düşük, diyabet ve tansiyon yükselmesine daha sık rastlanıyor.


TESTOSTERON ARTIŞI
Levent Cerrahi ve Tanı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yurdanur Aktan, "Polikistik Over Sendromu"nun nedeninin tam olarak bilinmediğini, hastalığın genetik faktörlerin çevresel faktörlerle birleşmesiyle ortaya çıktığının düşünüldüğünü söylüyor. Yumurtalıktan (over) en fazla salgılanan hormon androjen olduğu için POC'lu kadınlarda serbest testosteron seviyesinde artış görülüyor. Ultrasonda yumurtalıkların hacmi artıyor ve çok sayıda küçük kist meydana geliyor. Ancak POC'un tanısı için ultrason bulgusu şart görülmüyor. POC'un dışında kalan pek çok hastalıkta benzer klinik belirtiler olabileceği için ayırıcı tanı yapılması büyük önem taşıyor.


ŞİŞMANLIK VE ZAYIFLIK
Uzmanlar polikistik over sendromunda kilo verilmesi gerektiğini söylüyor ve "Kilo vermek yumurtlamaya (ovulasyon) olumlu etki yapıyor" diyor. Fazla kilonun yanında aşırı zayıflık hali de üreme sistemini olumsuz etkiliyor ve âdet düzenini bozuyor. Yüksek lif içeriği olan az yağlı yiyecekler, psikolojik stresten uzak kalmak, alkol ve sigara kullanımını kesmek hastalığın ilerleyişini engellemeye yarıyor.


Tedavide çeşitli hormon preparatları ve sıklıkla doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler) kullanılıyor. Op. Dr. Yurdanur Aktan, POC tedavisinin hastaya göre şekillendirilmesi gerektiğini söylüyor.

BUNLARA DİKKAT
  • Uzun süreli âdet düzensizliği
  • İki ay ve daha uzun aralıklarla âdet görmek veya hiç görmemek (Amenore)
  • Bazen düzensiz ve aşırı kanamalı âdet görmek
  • Androjen hormon artışına bağlı kıllanma, akne, yağlı deri gibi değişiklikler yaşamak
  • Alt çene, üst dudak, göğüs, göbek çevresi ve uyluk iç yüzeyinde erkek tipi kıllanma görülmesi ve nadiren de olsa erkek tipi saç dökülmesine rastlanması.