Çalışmak, içki uyuşturucu ya da savaştan çok daha fazla insan öldürmektedir. Her yıl yaklaşık iki milyon insan, işle ilgili kazalar ve hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor; buna karşılık savaşlarda her yıl 650.000 kişi ölüyor.İsim:  is kazası.gif
Görüntüleme: 883
Büyüklük:  10,2 KB (Kilobyte)


Tüm dünyada en tehlikeli işler tarım, madencilik, inşaat sektörlerindendir. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre, 2000 yılında 5915 kişi çalışırken öldü.

Ormanda ağaç kesenler, 100.000 çalışan başına 122 ölümle en tehlikeli işe sahipti. İkinci en tehlikeli iş balıkçılık; üçüncü ise pilotluktu. (Ölen pilotlar genellikle, yolcu uçaklarında değil, küçük uçaklarda öldüler.)

Tüm meslekler arasında, üçüncü ölüm sebebi cinayetti; işyeri cinayetleri 677 çalışanın hayatına mal oldu. Bunlardan 50'si polis memuruyken, 205'i seyyar satıcıydı.

En yaygın ikinci ölüm sebebi yüksek bir yerden düşmeydi. Bu ölüm türünün başlıca kurbanları çatı tamircileri ve yapı işinde çalışan metal işçileriydi.


İş sırasındaki en yaygın ölüm sebebi trafik kazasıydı. Polis memurları için bile, direksiyon başındaki ölüm oranı, cinayet sonucu gerçekleşen ölüm oranından fazlaydı.