Bebeklerin anne sütü yada mama sonrası ek gıdalara, katı besinlere alışması biraz zordur. Farklı lezzetlere alışmaları aşamasında ailelerin dikkat etmesi gereken püf noktalar vardır. Eğer zamanında katı gıdalara, sebze ve meyvelere alıştıramazsanız bebeğinizde ileriki dönemlerde yeme problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeğimizi ek gıdalara nasıl alıştırmalıyız açıklayalım.


- Ek gıdaları bebeğe uygun bir kaşıkla ya da bardakla verin, biberon kullanmayın.

- Bebeğinize vereceğiniz her türlü gıda doğal ve taze hazırlanmış olmalıdır.

- Yutmasını kolaylaştırmak ve ek gıdanın akciğere kaçmasını engellemek için ek gıda verirken onu kucağınızda kendini güvende hissedecek şekilde dik olarak tutun.

- Besinlerin doğal tatlarına alışmalarını sağlayın.

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

- Bebeğiniz için hazırladığınız besinlere katı yağ, şeker, tuz ve baharat katmayın.

- Bebeğinize vereceğiniz ek gıdayı onun gelişim düzeyine göre ağzında kontrol edebileceği ve yutabileceği besinlerden yumuşak, pürtüksüz yarı sıvı besinler seçin.

- Her yeni gıdaya tek tek ve yavaş yavaş başlayın, az miktarda başlayıp (3-4 çay kaşığı) her gün arttırın. 3 gün bir gıda denenip daha sonra başka bir gıda denenebilir.

- Sevmediği bir gıdayı zorla vermeyin, yeniden denemek için bir süre geçmesini bekleyin.

- Yeme hızı bebek tarafından belirlenmelidir.

- Beslemeden önce bebeğin kaşıktaki yiyeceğe ilgi göstermesini bekleyin.

- İsterse bebeğin yiyeceği elleyerek tanımasına izin verin.

- Zamanla bebeğinizin kendi kendine yemesine izin verin, bu onun özgüvenini artırır.

- Ek gıdalara başladıktan sonra da bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin.

- Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir. Fazla ısrarcı olmayın.

- Çocuğunuza bir yaşına gelene kadar mümkünse inek sütü vermeyin. Erken yaşta verilen inek sütü çocuğunuzda allerji ve kansızlık yapar.

- Çocuğunuzu kansızlıktan korumak için demir yönünden zengin et, yumurta, mercimekli baklagiller, pekmez gibi ek gıdalar verin.

- Çocuğunuza vereceğiniz ek gıdaların A vitamini açısından da zengin taze sebze ve meyve olmasına dikkat edin. Bu onu hastalıktan koruyacaktır.

- Hazırladığınız gıdaları oda ısısında 2 saatten fazla bekletmeyin.

- Konserve, dondurulmuş ve paketlenmiş yiyecekleri, hazır meyve suları ve kolalı içecekleri, içine boya, tatlandırıcı veya aroma katılmış besinleri bebeğinize asla vermeyin.

- Üç yaşın altındaki çocuklar günde altı öğün beslenmelidir.

- Çocuğunuz ile birlikte siz de yiyin. Bu onun iştahını artıracaktır. Çocuklar kalabalıkta yemek yemeyi severler.

- Bebeklere pişmemiş havuç, sosis, fındık, fıstık, çekirdek, üzüm, gibi küçük kuru yemişler vermeyin. Bunlar nefes borusuna kaçarak boğulmaya ve akciğerlerin zarar görmesine neden olabilir.

- Bebeklerde ek gıdalara 4. aydan sonra taze sıkılmış meyve suları ile başlanır. 6. ayda yoğurt verilir ve sebze çorbaları ile yavaş yavaş katı gıdalara geçmeye başllanır.