Çoğumuzun hayatında en az bir kere başına gelmiştir. Uyumak üzere başımızı yastığa koymuş, yatakta kıvranıp durmuşuzdur. Uykumuz bir kere kaçtı mı kafamıza türlü düşüncelerin hatıraların, planların, günlük hayatta çözümleyemediğimiz problemlerin gelmesini önlememiz mümkün olamamıştır. İşte şimdi bütün bu sorunlara deva olabileceğini düşündüğümüz 'Çorba' yöntemi denemenizi öneriyoruz. Çorbayı zaten ara sıra içiyoruz ne faydası olacak ki der gibisiniz. Lütfen hemen kestirip atmayınız yazımızın devamını okuyunuz. Burada kasdettiğimiz herhangi bir çorba değil, içeriği özel hazırlanmış 'Uyku Çorbası'. Bu nasıl mı olacak ? İşte formülü.... Melisa çayı kasları gevşetir, rahatlatır ve büyük bir huzur verir. Uyku getirdiği bilenen yoğurtla bir araya gelince de bütün gece gözünü bile kırpamayanlar için birebirdir.


İsim:  uyku.jpg
Görüntüleme: 430
Büyüklük:  9,7 KB (Kilobyte)


Uyku Çorbası


Malzeme

* 1 su bardağı yoğurt
* 1 su bardağı süt
* 1 çorba kaşığı zeytinyağı
* 1 su bardağı melisa çayı
* 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
* 3 çorba kaşığı kabuklu pirinç
* Maydanoz
* Biraz tuz, nane
* 1 bardak su

Yapılışı

4 bardak su ile pirinci 30 dakika kadar haşlıyoruz, soğuttuktan sonra malzemeleri karıştırıp yavaş, yavaş ekliyoruz. İndirmeye yakın yağını, nanesini, tuzunu ilave edip söndürüyoruz. Bu çorba ılık olarak içilmeli.

Yararları

Sinirleri gevşetir, rahatlatır

Genelde stresli bir günün sonunda bir kase çorba sinir sistemine iyi gelir. Süt ve yoğurt genelde rahatlatıcı ve gevşeticidir. Melisa bitkisi özü, sinir sistemini gevşetici ve uykuyu kolaylaştırıcıdır. Genelde acılar uyarıcı olduğu ve sıcağın etkisini daha da artırdığı için yaz gecelerinde fazla acılı, sıcak yemek ve koyu çay, kahve içmek uykuyu azaltıcı bir etki yapabilir. Bu çorbanın içine biraz yulaf ezmesi koyarsanız rahatlatıcı ve uyku getirici etkisi daha da artar. Eğer çok aç değilseniz çorbadan iki kase içip yanında da hafif bir zeytinyağlı yemek yerseniz, sindirim sistemini zorlamazsınız ve dolayısıyla daha rahat bir uyku uyursunuz.

İdrar yolları enfeksiyonlarına kuşkonmazlı sebze

Malzeme

* 1 kg kuşkonmaz
* 1 kg yeşil kabak
* 1 küçük avuç taze dereotu
* 1 küçük avuç taze nane
* 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal
* 2 çorba kaşığı zeytinyağı
* 1 küçük tatlı kırmızı biber
* 4 diş sarımsak

Yapılışı

Bildiğimiz klasik zeytinyağlı yaz yemeği yapacak şekilde, zevke göre sebzeler önce çok çok az suda hafifçe pişirilir. Beraberinde ince doğranmış kırmızı biber de eklenir. Daha sonra dereotu ve nane ekilir, zeytinyağı da üzerine dökülüp karıştırılır.

Yararları

Toksin atar-İdrar söktürür

Bu yemeğe özellikle acılı baharatlar koymuyoruz, çünkü idrar yolarında ödem yapar ve enfeksiyonu zorlaştırır. Aynı zamanda acı, yanma da yapar. Tuz da koymuyoruz, çünkü su tutarak böbrekleri ve idrar yollarını yorar ve idrar atılımını azaltır. Oysa idrar yolu enfeksiyonlarında bol idrar atılımı gerekir. Sarımsak aynı zamanda doğal bir antibiyotik yerine geçer. Kuşkonmaz, toksin atmak ve idrar yollarını temizlemek için özel ve şifalı bir sebzedir. Mutlaka suyunu da içiniz. Aynı şekilde kabak da idrar yollarını temizler. Nane hem vücut direncini artırır hem de idrar yolundaki yanmalara karşı yararlıdır. Zerdeçal ise idrar yolu enfeksiyonu ve yanmaları için şişliği azaltan ve vücudun mikroplara karşı direncini artıran özel ve şifalı bir baharattır.

Kramplar için bademli ve lavantalı karışım

Malzeme

* 100 gr badem
* 1 tatlı kaşığı tuz
* 1 çay kaşığı lavanta
* 3-4 kaşık maden sodası

Yapılışı

Bademler, tuz ve lavanta dövülür, homojen bir karışım haline getirilir. Sonra bu toz karışıma maden sodası sulu bir macun haline gelene kadar yedirilir. Karışım, bir kişi için 1-2 günlük bir dozdur.

Yararları

Kas gevşetici, kramp giderici

Tuz, özellikle aşırı terleme veya spor sonrası oluşan kramplar için gereklidir. Sodyum eksikliği kaslarda böyle bir probleme yol açabilir. Aynı şekilde çoğu kramp da magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Magnezyumun en bol ve kolay bulunduğu gıdalardan biri de bademdir. Lavanta ise yağı haricen dışardan sürülürse kramplara iyi gelen bir yağdır. Çok az miktarda bu karışıma katabilirsiniz. Ancak lavanta asla fazla miktarda kullanılmaz, çünkü fazlası toksiktir. Dolayısıyla burada bahsettiğimiz çay kaşığı da küçük veya kahve çay kaşığı boyudur. Bu karışımın hepsini aynı zamanda değil yaklaşık iki güne bölerek ve ara öğünler halinde yiyiniz. Maden sodası da içerdiği doğal tuz ve iyonlarla özellikle aşırı terlemeye bağlı oluşan kramplarda yararlıdır.