İspanya'da bulunan yeni kemik fosilleri üstünde yer alan kesik ve diğer işaretler, bundan yaklaşık 800 bin yıl önce Avrupa'da yaşayan ilk insanların her gün düzenli olarak bebek beyni yediklerini ortaya koyuyor.


Eski İnsanlar Ne Yerdi?


Araştırmada ortaya çıkarılan bizon, geyik ve keçi kemiklerinin yanı sıra en az 11 çocuk kemiği üstündeki incelemeler de aynı sonuçları verdi. Bu dönemde insanların özellikle düşman kabilelerin mensuplarını kesip yedikleri ve yemek için özellikle beyni tercih ettikleri ortaya kondu. Gran Dolina adlı mağarada bulunan kemiklerin içindeki besleyici kemik iliğini almak için vurulup parçalandığı görüldü. Uzmanlar ilk insanların beyin de yediği sonucuna bu bulgulardan yola çıkarak vardı.

Hem ihtiyaç, hem intikam!
İspanya'daki İnsan Evrimi Ulusal Araştırmalar Merkezi'nden Bermudez de Castro, mağaraların olduğu bölgenin gıda açısından verimli olduğunu, dolayısıyla burada yaşayan erken dönem insanların son kaynak olarak insan etine yönelmiş olabilecekleri yorumunu yapıyor. Uzmanlar bu dönem yaşamış ilk insanların hem beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için hem de düşman kabile üyelerini öldürdükten sonra insan eti yediklerini söylüyor. (The Daily Mail)