Artvin'de Çoruh Nehri üzerine inşa edilen, Türkiye'nin en büyük barajı olan Deriner Barajı'nda 2011 yılı Ağustos ayında test üretime geçileceği bildirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, geçen hafta yaptığı Doğu Karadeniz bölgesindeki hidroelektrik santralleri (HES) ziyaretleri kapsamında Deriner Barajı'nı gezdi.

Köktaş'a bilgi veren Proje Direktörü Mahmut Görücü, Türkiye'den ERG İnşaat Tic. San. A.Ş. liderliğinde, Rusya'dan Technostroyexport, İsviçre'den Stucky, ABB, Sulzer Hydro Ltd ve Hydro Vevey şirketlerinden oluşan konsorsiyum tarafından yapılan Deriner'in, Çoruh Nehri üzerindeki ilk büyük baraj, beton kemerli barajlar arasında yükseklik bakımından Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 6. büyük barajı olduğunu söyledi.

50 yıla göre dizayn edilen barajın 2011 yılı Ağustos ayında tamamlanarak test üretimine başlanacağını anlatan Görücü, 2011 yılı Aralık ayında da 4 üniteden birinin üretime geçeceğini bildirdi.

İsim:  deriner2.jpg
Görüntüleme: 8772
Büyüklük:  58,6 KB (Kilobyte)Baraj tamamlandığı zaman yaklaşık 2 milyar metreküp su toplanacağını ve yıllık 2 milyar 300 milyon kilovatsaat (kWh) elektrik üretileceğini kaydeden Mahmut Görücü, Çoruh Nehri'nin yaklaşık 5'te 1'inin kullanılacağını ifade etti.

Teknolojik ve mühendislik olarak en yeni teknolojilerin kullanıldığı projede 5 milyon metreküp beton kullanıldı, bu 500 bin konut anlamına geliyor. Olası bir depreme karşı barajı çevreleyen tepelerin sağlamlaştırılması için her biri 200 tonluk çivilerle zemin birbirine bağlandı.

1998 yılı Ocak ayında yapımına başlanan barajın şu ana kadar yüzde 85'inin tamamlandığını dile getiren Görücü, projenin yüzde 70'inin Türk mühendisler tarafından yapıldığını, çalışan işçilerin de yüzde 90'ının Türk olduğunu kaydetti.

Projede şu anda bin 100 kişinin çalıştığını belirten Görücü, projede çalışan bayanların oranının sadece yüzde 1 olduğunu, onların da ofis personeli olarak çalıştığını söyledi.