Karadeniz bölgesi isimini Karadeniz'den almaktadır. Karadeniz bölgesi sakarya ovası diye tabir edilen bölge ile Gürcistan devletinin sınırlarına kadar geniş bir alanda bulunur. Türkiye Cumhuriyeti 7 bölgeden oluşmaktadır.


Karadeniz bu 7 bölgeden birisidir. Türkiyedeki en büyük 3. bölge olma özelliğini taşır Karadeniz bölgesi.Karadeniz bölgesinin en büyük kenti 1,228,959 kişilik nüfüsu ile Samsun şehridir. Samsundan sonra Trabzon ili ve ardından Ordu ile Karadeniz bölgesinin en büyük şehirlerindendir.Karadeniz bölgesinde Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sakaryanın bir bölümü, Sinop, Tokat, Trabzon ve Zonguldak illeri Karadeniz bölgesinin sınırları içerisinde bulunan illerimizdir.


Karadeniz Bölgesinin Özellikleri


Akarsu açısından Karadeniz ülkemizin en zengin bölgesidir.Bu Akarsular Karadeniz'e dökülür.Türkiyenin en büyük nehri olan Kızılırmak Karadeniz bölgesinden karadenize dökülür. Ayrıca karadeniz bölgesinde bulunan Yeşilırmak ve Sakarya nehirleri vardır. Bölgede bulunan Çoruh nehri dünyanın en derin nehirlerinden birisidir.Karadenizin yüz lçümü 122,121 kilometre karedir. Türkiyenin yaklaşık yüze 18 lik bir kısmını oluşturur. Karadeniz bölgesinin toplam nüfusu 7,462,451 kişidir.Karadeniz bölgesinini en kalabalık şehri Samsundur.