Özellikle kasık bölgesine yerleşen kasık bitleri, Kuvvetli bacaklarıyla kıla tutunurlar. Kendilerini deriden kan emerek beslerler. Amerika'da her yıl 3 milyon insan, kasık biti sorunuyla karşılaşmaktadır.


Kasık bitini taşıyan biriyle cinsel ilişki sırasında, veya çok ender olarak giysiler ve yatak çarşaflarından geçer. Yani genel itibariyle cinsel ilişki nedeniyle geçer. Bit bazen (aynı zamanda saçlarda veya vücudun başka bir yerinde de bulunabilir) hiçbir belirti vermez. Bazen de kaşıntı ve hafif mavimsi lekeler ortaya çıkabilir. Kasık bitine Yengeç de denir, çünkü Yengeç gibi tutunmasını sağlayan kıskaçları vardır. Bu rahatsızlık, pediculosis pubis diye de bilinir


Nasıl Farkedilir (Belirtileri)
- Kasık tüyleri arasında toplu iğne başı büyüklüğünde grimsi renkte böcekler,
- Tüylere bağlı küçük beyaz noktalar (bitin yumurtaları),
- şiddetli kaşıntı.İlaçla Tedavisi
Piperonil butoksidli pirentrin gibi bir ilaç veya Kwell: gamma benzen hekzaklorid verilebilir. Kwell daha güçlüdür ama bazen alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamile kadınların veya küçük çocukların kullanması sakıncalıdır. Bu ilaçların bir hafta sonra tekrar kullanılması gerekir. Eşinizin de aynı zamanda tedavi edilmesi şarttır. Eğer kirpikleriniz ve kaşlarınızda bit varsa, bu ilaçları kullanmayın, çünkü gözlerinize zarar verebilirler. Bunlar yerine bir göz pomadı kullanın.Yeniden bitlenmeyi önlemek için elbiselerinizi, çarşaflarınızı, battaniye ve havlularınızı ya kuru temizleyiciye verin, ya da kaynar suda yıkayın. Günlük kullanımınıza yetecek kadar eşyanızı yıkayın. Bir süre (takribi 1 ay) hiç kimsenin dokunmayacağı bir yere kaldırın. Bu süre bit yumurtalarının kuluçka devresini tamamlaması ve çıkan bitlerin açlıktan ölmesine yeterlidir. Bitlenmiş yataklarınıza da aynı yöntemi uygulayın.En önemlisi hijyene büyük önem veriniz Unutmayın, cinsel yolla bulaşan rahatsızlıkların en önemli nedeni, hijyene önem verilmemesi ve çok eşliliktir.