Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Bayram, "Özellikle politikacılar, toplu taşıma araçları sürücüleri, sporcular ve yoğun stres altında çalışanlar, gizli kalp hastalığı riskiyle karşı karşıya bulunmaktadır" dedi.

Trabzon Numune Hastanesi Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Bayram, kroner kalp hastalığına ilişkin herhangi bir şikayeti olmayan yüksek tansiyonlu hastalarda gizli kalp oranının yüzde 25 civarında olduğunu belirterek,

Türkiye'de ortalama 100 bin civarında gizli kalp hastası bulunduğunu söyledi. Gizli kalp hastalığının değişik belirtileri bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Bayram, kısa ve uzun süreli göğüs ağrıları, kalp krizi, ritim bozukluğu, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma, kalp yetmezliği gibi şikayetlerin gizli kalp hastalığının belirtileri olduğunu ifade etti.


Tipik bir kalp ağrısının fiziksel aktiveyle (yürüyüş, koşma, ağır bedensel çalışma, seksüel ilişki gibi) veya ruhsal stres sırasında ortaya çıktığını, istirahat veya dilaltı ilaç kullanmakla azalıp kaybolduğunu belirten Prof. Dr. Bayram, "Bu ağrılar kalp ve göğüs ortasında hissedilir, boyna, alt çeneye, omuzlara, sol kola, sırta, bazen karın bölgesine yayılır. Ağrı, sıkıştırıcı baskı oluşturan, ezici yakıcı bir tarzdadır. Tok olarak yürümekle, rüzgarlı ve soğuk havalarda, tansiyon yükseldiğinde üzüntü, sıkıntı veya aşırı heyecan sırasında kalp ağrısı kolaylıkla oluşabilir. Kalp damarlarında ciddi tıkanmalar olmasına rağmen göğüs ağrısı veya eşdeğer bir belirtinin (kol, sırt, çene ağrısı, göğüste Basınç, sıkışma duygusu uyuşukluk) görülmediği bir klinik tablo vardır ki buna gizli kalp diyoruz" dedi.


Yapılan araştırmalarda orta yaşlı erkeklerin yüzde 3 ila 10'unda gizli kalp hastalığının tespit edildiğini ve Türkiye'de 2 milyona yakın kalp hastasının bulunduğuna dikkat çeken Bayram, "Kalp damar hastalıklarının ölüm nedenleri arasında ilk sırayı aldığı bilindiğinden konunun ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Demek ki, ülkemizde ortalama 100 bin kadar gizli kalp hastası mevcuttur. Gizli kalple ani ölüm arasında yakın ilişki vardır. Kalbi durduktan sonra tıbbı müdahale ile yeniden çalışan kişilerde gizli kalp tespit edilmiştir. Amerika Birleşik Devleri'nde yılda 250 binden fazla ani ölüm gerçekleştiği, bunların yüzde 20'sine karşılık gelen 500 bin kadarının da gizli kalp olduğu tespit edilmiştir" şeklinde konuştu.


Bayram, kroner arter kalp hastalığı belirtileri göstermeyen, ancak risk faktörlerine sahip kişiler grubundaki kişilerin gizli kalp hastalığına karşı dikkatli olmaları çağrısında bulunarak, özellikle toplu taşıma araçları kullanan sürücüler, yöneticiler, politikacılar, yoğun stres altında bulunan sporcular gibi risk grubundaki kişilerin gizli kalp hastalığı ihtimaline karşı dikkatli olmaları ve bir hekime gitmelileri gerektiğini ifade etti.