Afet Yönetiminin Amaçları (Afet Öncesi Afet Sırasında Sonrasında) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Afet Yönetiminin Amaçları (Afet Öncesi Afet Sırasında Sonrasında)

 1. Afet Yönetimi;

  1- Afet Öncesi

  2- Afet Esnası

  3- Afet Sonrası, safhalarından oluşmalıdır.

  Afet Yönetiminin Amaçları (Afet Öncesi Afet Sırasında Sonrasında)


  a. Afet Öncesi:


  Afet öncesi dönemde afet yönetimi, genel olarak, afet zararlarını en aza indirebilmek amacıyla gerekli önlemleri almayı, mümkün olan hallerde önlemeyi, mümkün olmayan durumlarda ise acil kurtarma ve yardım çalışmalarının etkin bir biçimde yapılmasını sağlamayı, afet zararlarının azaltılması çalışmalarını kalkınmanın her aşamasına yaymayı ve insanları bu konularda eğitmeyi amaçlamaktadır.


  b. Afet Esnasında:

  Afet yönetiminin afet sırasındaki amaçları, mümkün olan en fazla sayıdaki insanı kurtarmak, afetlerin doğurabileceği ek tehlike ve risklerden insan canını ve malını korumak; afetten etkilenen toplulukların hayati gereksinimlerini en kısa zamanda karşılamak ve hayatın normale dönmesini sağlamaktır. Bu amaçların gerçekleşmesi, afet öncesi yapılan plan ve hazırlık çalışmalarının, kurulacak teşkilatın afet anında etkin bir biçimde harekete geçirilmesiyle mümkün olabilmektedir.


  c. Afet Sonrası:

  Afet sonrası dönemde afet yönetiminin amacı, afetin doğurabileceği ekonomik ve sosyal kayıpların en düşük düzeyde kalmasını veya etkilerin en kısa sürede düzeltilmesini ve afetten etkilenen topluluklar için emniyetli ve gelişmiş yeni bir yaşam çevresi oluşturulmasını sağlamaktır.   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-07
Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

afetin evreleri, afetlerde kriz yönetimi, deprem anında kullanılan yönetimin ikinci aşamasının adı, zarar azaltma evresinin faaliyetleri, zarar azaltma stratejisi

  Okunma: 2085 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 5/5 - 1