Ümmet Nedir? - Ümmet Ne Demek? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ümmet Nedir? - Ümmet Ne Demek?

 1. Ümmet: İslam toplumunun tamamını ifade eden bir kavram. Arapça أمة olarak yazılır. Ümmet kelime olarak bir anneden doğan çocuklara verilen isimdir. Daha sonra İslam inancına sahip herkesi içine alan bir anlama kavuşmuştur. İslam inancının en önemli kaynağı Kur'an'da bir çok yerde geçmiştir. Müslümanların içindeki bir cemaate de zaman zaman ümmet denildiği görülmektedir. Ümmet bu bakımdan bazen bütün bir müslüman toplumunu ifade ederken, bazen de müslümanların içinde farklı özelliklere sahip daha küçük gruplardan her birini de ifade etmektedir. Diğer yandan ümmet kelimesi aynı zamanda her bir müslüman için de kullanılmaktadır. Örneğin "Peygamberimize sadık bir ümmet olmak istiyorum" gibi. Ümmet, imâm kelimesi ile aynı kökten gelmektedir. Her peygamber, birer imâm, rehber olarak kabul edilir ve ona tabi olanlara da onun ümmeti denir.


  Ümmet, dini anlamına ek olarak aynı zamanda siyasi bir kavramdır .Cumhuriyet'e geçişle birlikte ümmet kimliği geride bırakılıp, ulus-devlet kavramının ayrılmaz bir parçası olan millet kimliğine geçilmiştir. (Buna paralel olarak da, kulluktan vatandaşlığa geçiş yapılmıştır.) Ümmetde (siyasi anlamına göre) padişaha kulluk, milletde ise insan haklarına ve anasayal haklara dayanan vatandaşlık geçerlidir. Padişah her ne kadar halife kimliğine sahiptiyse de, pratikte bu gücünü dini amaçlardan çok siyasal yaptırımlar için kullanmışdır. Padişahların ümmete karşı olan tavırlarına bir örnek olarak, son Osmanlı padişahı Vahdettin'in (VI. Mehmet) ülkeyi kurtarmak isteyen Mustafa Kemal ve arkadaşlarını hain ilan ederken söylediği şu sözleri örnek verilebilir: "Bir avuç serseri başarı sağladı. Az sayıdaydılar ama halkın uysallığından yararlanıp üzerine çöktüler. Aralarında bir tane bile gerçek Türk yoktur. Gerçek Türkler padişaha sadıktır."Vahdettin bu sözleri ile ümmetin uysal ve sadık olması beklentisini dile getiriyor.

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-12-04 #2
  islam ümmet olmayı emrediyor.ümmetin kafire karşı şedit,kendi aralarında birbirlerine şefketli,merhametli olmaları kuranda emredilir.

 3. 2012-07-25 #3
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  islam ümmet olmayı emrediyor.ümmetin kafire karşı şedit,kendi aralarında birbirlerine şefketli,merhametli olmaları kuranda emredilir.
  zaten senin gibi zihniyetler yüzünden ne türkler ne de müslümanlar bir türlü gelişip adam olamadı..dünyada müslümanlar dışında herkes millet olmuş, senin gibi zihniyetler hala ümmetten bahseder.yıllar sonra da başlarına bombalar yağmaya başlar.senin gibi zihniyetler allaha ibadet diye en alakasız düşünceleride savunur..senin gibi cahil zihniyetlerin bir önce,daha fazla gecikmeden ahirete intikal etmeleri gerekiyor. çünkü bu ülkede yaşadıkça tıpkı osmanlıya zarar verdiğiniz gibi türkiye'ye de ağır zarar veriyorsunuz!!!!

 4. 2012-10-14 #4
  Hem müslümünlar yani ümmetler birlik beraberlik icinde olmasi lazim hemde milletler
  hakarete gerek yok !
  avrupa birligi nasil ? hem hiristiyanlar beraberlik icinde hem ülkeler kendi aralarinda milliyetci
  biz müslümanlar ve türklerde oyle
  olmamiz lazim insallahh !!

 5. 2013-03-25 #5
  Peygamber efendimize inanan her bir mümin onun ümmetidir.hepside yine onun ümmetidir.ne mutlu ona ümmet olup şefaatine kavuşabilene

  Okunma: 17393 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 4.5/5 - 4