Atatürk Sosyal Bilimlerin Gelişmesi İçin Neler Yapmıştır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk Sosyal Bilimlerin Gelişmesi İçin Neler Yapmıştır?

 1. Sosyal Bilimler deyince aklımıza tarih, coğrafya, edebiyat, Türkçe,psikoloji,sosyoloji, sosyal bilgiler, vatandaşlık gibi konular aklımıza gelmelidir.

  Atatürk ülkemizin geçmişini bilmemiz gerektiğini her defasında önemle vurgulamıştır. Çünkü tarihini bilmeyen toplumlar eski hatalarına tekrar düşebilirler. Atatürk aynı zamanda dilimize de önem vermiş ve Türkçenin geliştirilmesi için çalışmıştır.

  - Türk Tarih Kurumu (TTK) : Türk Tarih Kurumunun amacı tarihimiz öğrenmek onu korumak ,geliştirmek ve gelecek kuşaklara tarihimizi aktarmaktır. Bu amaçla Atatürk 1931 de Türk Tarih Kurumunu kurdurmuştur.

  Atatürk Sosyal Bilimlerin Gelişmesi İçin Neler Yapmıştır ?


  - Türk Dil Kurumu (TDK): Amacı Türkçemizi korumak, onu gelistirmek ve doğru Türkçe kullanımını sağlayarak gelecek kusaklara aktarmaktır. Bu amaçla Atatürk 1932 de Türk Dil Kurumunu kurdurmustur.

  - Ayrıca Cumhuriyetin ilk yıllarında; Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) ve Halk Evleri'de açılmıştır.   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-08-25

Konu Etiketleri

atatürk bilimi geliştirmek için neler yapmıştır, atatürk sosyal bilimlerin gelişimine nasıl bir katkı sağlamış olabilir, atatürkün sosyal bilimlere katkısı nedir kısaca, mustafa kemal atatürk ülkemizde sosyal bilimlerin gelişimine katkısı

  Okunma: 5243 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 3/5 - 2